אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רפי פרץ - צייר


אילנה גרף's picture

הסתרה וגילוי - מול חופש ושחרור מאפיינים את יצירתו של רפי פרץ לאורך השנים. החקירה והתיאור של יחסים מתוארים תמיד בצבעים חזקים וחמים, כשהרקע הינו לרוב תפאורה של חיי היום יום. תאורה דרמטית, אור וצל, צבעים חזקים ובמיוחד הצבע האדום, משכו את תשומת לבי כשראיתי את ציוריו של רפי פרץ לראשונה, דרך מסך המחשב. אבל אין כמו המפגש עם הציורים בגודל טבעי ובצבעים חיים בסטודיו שלו כדי להעצים את החוויה.

הסטודיו

ציוריו של רפי מתארים לרוב יחסים בין שני אנשים. בין אם הם גבר ואישה, שתי נשים או שני גברים. הוא מצייר נושאים של זוגיות ואהבה, כפי שהיא באה לידי ביטוי בחיי היום-יום, בצבעוניות אקספרסיבית. הציורים מביעים מצד אחד איפוק ומצד שני התפרצות רגשית. הסתרה - שבאה לידי ביטוי בציור על יומנים אישיים – ולעומתה, החצנה על גבולהפורנוגרפיהבציורים גדולי מימדים. מוטיב ההסתרה והגילוי - מול חופש ושחרור מאפיינים את יצירתו של רפי לאורך השנים. הוא מרבה לצייר ציורים ופורטרטים של ערום גברי של בני זוג, משפחות חד מיניות, מצעדי גאווה, חיילים, דיוקנאות, זוגות גברים, אבל גם זוגות נשים, וזוגות הטרוסקסואלים. כיום הוא נחשב לאחד מהיוצרים הישראליים המרכזיים המשלבים תכנים הומוסקסואלים בעבודותיו. את עבודותיו המוקדמות יצר רפי פרץ בסגנון ריאליסטי.הוא תאר בפרטי פרטים ובדיוק צילומי פורטרטים, ודמויות של בני משפחה, חברות וחברים. יש המשווים את הציורים מתקופה זו לציוריו של האמן דיוויד הוקני.

"איתן" אקריליק על בד 100140 x ס"מ

לצד ציורים בסגנון זה יצר גם ציורים בסגנון נאיבי, סגנון שהוא מייחס להשפעתה של עבודתו בעבר עם ילדים בגיל הרך כמדריך לציור ותנועה . ציוריו בסגנון זה אהובים עלי במיוחד. הוא מצייר אותם בעיקר בצבעים אדום- ורוד-לבן , אבל גם בצבעוניות ססגונית. כשהוא מצייר בסגנון הזה הדמויות מקסימות ומלאות חיים, שמחות, מאושרות. נושאי ציורים אלה הינם לרוב זוגיות: זוג במטבח ובאמבטיה, יושבים, רבים. אבל גם כשהוא מצייר טבע, בעלי חיים ופרחים, שני פרחים הם ביטוי סמלי למצבים רגשיים ולזוגיות-ומבטאים שמחה ואהבה או כישלון ואכזבה ופרח בודד ביטוי לדיוקן עצמי. גם בטבע הדומם צבעוניות אדומה ואקספרסיביות כשהרקע של הציורים לעיתים קרובות הינו ציור של לבבות בסגנון כמו ילדותי, שמהווה רקע מוצלח ומוטיב חוזר ברבים מציוריו. רפי פרץ, נולד בשנת 1965 בירושלים. למד אומנות במכללה לאומנות חזותית באר - שבע. מ - 1995 הוא חי ועובד בסטודיו שלו בתל אביב. מאז שנה זו מתארים ציוריו בעיקר יחסים אינטימיים בין שני גברים. הצבע האדום הדומיננטי ברוב ציוריו מסמל ומייצג תשוקה, דומיננטיות, אקספרסיביות והרבה רגש. הוא מצייר במגוון של חומרים. רוב הציורים הינם בשמן על בדים גדולים, אך יש לו גם ציורים על נייר סקיצות, דיו וצבעי מים על נייר ושמן על נייר. רישומים בשחור לבן וצבע מהתבוננות ומהדמיון וסדרות של ציורים ואיורים ארוטיים, וכן ציור על יומנים ספרים ופנקסים. רפי פרץ חקר את הזהות המינית שלו ודרך ציוריו אפשר לראות את הביטוי לכך. במיוחד ניכר ההבדל בציוריו בתיאור מערכות היחסים גבר-אישה אשר מתוארות במיוחד בציורים הריאליסטים שלו. הנשים מצויירות לרוב באיפוק ופאסיביות מול להתפרצות רגשית שמחה ואהבה שמתבטאת בצבע ובסגנון בציור יחסי גבר-גבר.כפי שהוא מתאר:

"הייתה לי פנטזיה שבמערכת יחסים בין גבר ואישה אוכל לעוף בשמיים, לאהוב, לעוף. עם זאת הרגשתי שאני מסתיר משהו, הייתי חנוק, מסתתר במסיכה – כאילו יש צעקה בפנים שרוצה לצאת. הייתי מתוסכל, הרגשתי מאויים"...

flying couple מתוך סדרה

אהבה ראשונה עם גבר הוציאו ממנו בשנת 1999 את סדרת הציורים הנאיביים שעוסקים באהבה, בהתרגשות מעשייה של פעולות יום-יומיות משותפות בסביבה הביתית האינטימית: שטיפת כלים, זוג בסלון, בגינה, באמבטיה ובשירותים וכו'.

"ההתרגשות הייתה גדולה – מכל חוויה יומיומית של עשייה משותפת ומתחושת היחד ולכן ציירתי כל סיטואציה אפשרית שאהבתי לעשות איתו".

הצבע האדום בסדרה זו דומיננטי. הרצפה עם המון לבבות והוילון עם פרחים, שני העצים בחלון מכופפים זה לזה עם תפוחים שהעלים שלהם לבבות. יצירתו בתקופה זו עסקה בנושא המשפחה החד- מינית ותיארה זוגיות, ואהבה על כל גווניה: תשוקה, כעס, אהבה, פרידה, געגוע, כיעור יופי ועוד.

זוגיות- אקריליק על קנבס( 3 ציורים)

בניגוד לעבודותיו הגדולות יש לרפי סידרת עבודות מרתקת ומיוחדת שעניינה אותי במיוחד. ציורים ורישומים שבוצעו על ספרים ויומנים אישיים שלו. ציור על פנקסים, מחברות ישנות ואטלסים, ספרים "מטופלים" ואפילו ספרי אמנות ישנים עברו אצלו "טיפול".

רפי השתמש ביומנים שכתב במשך השנים כאשר הטקסט שכתב בהם הפך להיות חסר חשיבות והצד הוויזואלי של מה שצוייר עליהם נעשה והדומיננטי, לדבריו - מתוך צורך להסתיר את הכתוב. בספרים וביומנים ניתן לראות בצורה בולטת שכאשר הוא צייר בסגנון שהושפע מציורי ילדים - הדמויות הן עליזות, שמחות נאיביות ונטולות מיניות. לעומת זאת, כאשר ניסה לצייר כמו מבוגר הרישומים הם דיכאוניים יותר, עגומים. בשנים שעבד על היומנים עבד עם ילדים בגיל הרך בהוראה של ציור ומשחקי תנועה. בתקופה זו, הוא מספר, זנח לגמרי את החיפוש אחרי קשר זוגי עם נשים או עם גברים והעבודה עם ילדים נתנה לו לדבריו, משמעות קיומית. העבודה על היומנים היא מאוד אישית זורמת לעיתים לא מוקפדת, יש תחושה שצייר לעצמו, לכן היא גם מאוד אמיתית ומאוד מרגשת. יחד עם זאת קיימים שם רישומים מעולים וקומפוזיציות מקוריות. רישומי גבר ואישה עפים, או ציורי הנשים שעל הספר של אוגוסט רודן.

מתוך ציור על אטלסים ויומנים

בין אם זה בתיאור זוג גברים בסצנה אינטימית בחדר האמבטיה, חדר השינה או השירותים, זוג גברים מגדל תינוק או גרסה הומוסקסואלית ל"גן עדן" ומצעדי גאווה, רפי פרץ בוחן בציוריו את הגבולות בין אמנות לארוטיקה תוך שהתפאורה הינה תמיד חיי היום-יום. בעיקר מביעים ציוריו, הקטנים כגדולים הרבה מאוד רגש חם ואנושיות שאי אפשר להתעלם מהם, כאשר אינו שוכח בתוך המאבק, ההדחקה והחיפוש, ההסתרה והגילוי, האכזבות והאושר, גם את חוש ההומור.ציוריו האחרונים של רפי פרץ מתארים את העיר תל-אביב. הוא בחר מקומות מוכרים בעיר - בניינים, אתרי בילוי ומסחר ומציג אותם מנקודת התבוננות גאה, כשהם מעוטרים בדגלי גאווה או צבועים בצבעי הגאווה ומתוך תחושת שייכות. עבודות אלה המאופיינות בשמחת חיים עליזה וצבעוניות, מתארות גם התרחשויות במקומות ציבוריים כמו בריכת שחייה ומקומות פומביים אחרים בעיר תל-אביב, וכן רחובות ובתים אופיינים לתל-אביב בסגנון ה-" באוהאוס" ומרפסות. כל אלה ממבט-על ומזוויות בלתי שגרתיות.

בניין באוהאוס ברחוב רופין בתל אביב אקריליק על בד120 x 120 אוסף פרטי

עבודותיו של רפי כבר הוצגו במוזיאון תל-אביב לאמנות בתערוכה קבוצתית, ב"קאמרה אובסקורה", בבית הפתוח-ירושלים, גלריה אופיר, הפורום החיפאי ועוד בתי עסק פרטיים וגלריות. מעל 180 ציורים אורגינאליים נמכרו עד כה בעיקר לאספני אמנות מקצועיים.בשנים 2003-2004 הציורים והסטודיו הופיעו בסרט באורך מלא, 3 סרט סטודנטים ושני סרטי גמר. אבל כיום מספר רפי שהוא מעוניין שאמנותו תגיע לכל אחד בצורה עממית ובגובה העיניים ולאו דווקא מתוך גלריה או מוזיאון. היום הוא לוקח חלק חשוב בקידומה של האמנות והתרבות הגאה בישראל באופן פעיל.דרך פורטל האינטרנט שהקים הוא מסייע לאמנים מהקהילה להיחשף לקהלים גדולים בארץ ובחו"ל. אני ממליצה להיכנס לאתריםכדי לראות עבודות נוספות.

רישומים נאיביים

raphael perez - gay ar

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.