אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פאלון גונג - אמת, חמלה, סובלנות


אמת, חמלה, סובלנות – היא שמה של תערוכת ציורים המוצגת כעת בבית סוקולוב בתל אביב. בתערוכה מוצגים 22 ציורי שמן על בד ומשי, פרי מכחולם של ציירים שארבעה מהם נרדפו ועונו בידי השלטונות הסיניים בשל השתייכותם לכת עממית שחסידיה הם אנשי ה"פאלון גונג",- גלגל החוק של החוק הגדול" בתרגום מסינית. הציורים אוגדו לאוסף באמצעות פרופ גאנג קון לון שבעצמו נרדף בידי השלטונות ו"בילה" שלש חודשים במחנה עבודה סיני, ה"פאלון גונג", בסינית, היא תורה והשקפת עולם שביסודה אמת חמלה וסובלנות הרואה באדם חלק בלתי נפרד מהטבע שמסביבו (בדומה לגישה הפונקציונליסטית המערבית בסוציולוגיה), ובשל כך מחוייב לתרום למערכת כולה, הקוסמוס, את הטוב ביותר האנושי. לפי פאלון גונג, זהו המפתח להגיע לאושר אמיתי ולעולם טוב יותר. לפני תחילת הדיכוי המאורגן מצד ממשלת סין, הוערך מספר המתרגלים הפעילים בסין בכמאה מיליון בקרוב. לשם השוואה, מספר החברים הרשומים במפלגה הקומוניסטית הסינית הוא בערך שבעים מליון איש.

ה"פאלון גונג", הקרוי בסין גם "פאלון דאפא", מבוסס על שלושת המושגים הללו ומלווה בחמישה תרגילי מדיטציה, היא תורה רוחנית אשר נוסדה בשנת 1992 ע"י לי הונג ג"י בסין ומכונה שיטת "טיפוח ותרגול", כשהכוונה לטיפוח הרוח על בסיס העיקרון המשולש שבבסיסה. חסידי השיטה נקראים "מתרגלים" בשל סדרת תרגילי מדיטציה שהם עורכים בכל מקום כדי להתחבר ולחוש את רוח ומהות האמת החמלה והסובלנות כדי שינחו אותם בחייהם ובעיקר ביחסיהם עם הזולת. הציורים ממחישים אנשים נשים וילדים ברחבי סין, מתרגלים בפעולה, כשעל פניהם נסוכה הבעת שלווה עילאית ודבקות במשימתם. השיטה עברה מפה לאוזן, ומתרגלים צצו כפטריות לאחר הגשם בסין החל מ 1992. מההתחלה ראה השלטון הסיני את רבבות "המתרגלים", כפי שכונו חסידי השיטה, בחומרה, ועשה הכל כדי לרדפם ולהצר את צעדיהם. השלטונות ראו בשיטה אמצעי טוטאלי לגיוס המונים הדבקים בדרכה, ובכך מסכנת למעשה את שטיפת המוח התמידית שעושה המשטר הטוטליטארי הסיני לאזרחי סין לשם המשך השליטה בהם.

ביולי 1999 הוצא ה "פאלון דאפא" מחוץ לחוק סין. בכך ניתן האות לחיסול תרתי משמע של כל סיני שנתפש מתעסק בדרך זאת או אחרת בשיטה. בשל ההתרבות של מתרגלי השיטה, הוקמה בכל עיר גדולה שלוחה של משרד ממשלתי הכפוף ישירות לנשיא סין דאז ג"אנג זמין לחיסול השיטה כאמור על ידי פגיעה ב"המתרגלים", הקרוי "משרד 610". משרד זה אחראי על מחנות עבודה בכפייה משולבים באגפים מיוחדים לעינויים, כיתות לשטיפת מוח ומחלקות מיוחדות בבתי חולים פסיכיאטריים שגויסו במיוחד, לשם "טיפול" ב"מתרגלים". שם בעינויים מזעזעים באכזריותם, ניסה המשטר להניא ולהמיר את דתם של המתרגלים. בין העינויים שעברו הניצולים: תחיבת ראשו של אדם לאסלה מלאת צואה, מחיצת אישה למוות ע"י מספר אנשים הקופצים על קרש שהונח על בטנה, מתן הזנה כביכול, דרך האף והפה למי ששבת רעב ע"י החדרת צינור קשיח ועבה במיוחד הקורע את כלי הנשימה והוושט. בתמונה אמיתיתאחרת נראה ילד בן שלוש זב דם ממכות מאחורי הסורגים באחד ממחנות העבודה, לאחר שאובחן כנגוע ב"פאלון גונג". העינויים שילבו את כל הידע הסיני הנרחב בגוף האדם למטרת עינויים סדיסטיים. על פי רוב הוחדרו מלחים מייבשים לקרבנות ולעתים רעלים שונים וחומרי ניקוי מרוכזים, הכל לפי שגיונותיהם ומידת האכזריות של אנשי מנגנון הדיכוי. השנאה והעיקשות של המפלגה הקומוניסטית הרואה בכל אמונה הקונה מעריצים "מחלת המונים ממארת", וכאמור סכנה פוטנציאלית לשלטון הטוטליטארי במדינה, גרמו לרציחתם של מאות אלפי סינים שכל חטאם היה דבקות באמונה שדוגלת באי אלימות. מתרגל שניסה להציל את חייו אולץ לחתום על נייר בחסות ממשלת סין, המכפיש את השיטה ומגנה אותה ולאחר מכן אם לא הומת לאחר החתימה על הטופס, (בו השתמשו השלטונות לתעמולה) אולץ לחבור למנגנון הדיכוי לסיוע בשטיפות המוח של השלטונות נגד המתרגלים. במצב זה רבים מאנשי הפאלון גונג נשברו ונרצחו לאחר מכן.

לפני התחלת ההתעניינות המערב ברדיפות, המזכירות במובנים רבים את תקופת סטאלין, התנהל מסע ההכחדה של חסידי השיטה לאור היום. "הטיהורים" ומחנות העבודה, העינויים והטוטאליות בביצוע עד השגת היעד -, כל אלה אינם המצאה חדשה של המשטר החדש בסין. ברה"מ הידועה לשמצה של סטאלין הגיעה למכסימום בניצול השיטה בשנות המלחמה. הנושא היחיד ששונה כיום הוא שאנו חיים בעידן תקשורתי ואפילו סין כמעצמת על אינה יכולה להתחמק מחשיפה גלובלית. יש לזכור שסין היא מעצמה כלכלית אדירה ומקום מפגש מסחרי גלובלי, שנמצאת בתנופת פיתוח כל העת ,וגם מעצמה תיירותית ואכסניה לאנשי עסקים ולאורחים מהמערב. ככזאת, היא אינה מעוניינת לשלם מחיר כלכלי ופוליטי נוסף, בדמות פגיעה נוספת במקום הרגיש ביותר שלה, רמיסת זכויות אדם, ולהפסיד נקודות בזירה הבינלאומית. פגיעה שעלולה להוביל קודם כל, להקשחת היחסים ואף לסנקציות מצד ארה"ב, שותפתה העיקרית. לכן, משעה שהגיעו ידיעות מבוססות על הטיהורים כלפי אנשי ה"פאלון דאפא" באה הכחשה גורפת מחד ומאידך הפכה הרדיפה לחשאית לאחר שקודם נעשתה בגלוי לאור היום. אולם שיטות הדיכוי, לעומת זאת, נותרו בעינן עד היום. ייתכן שעריקתם של האמנים שציירו את הציורים לארה"ב תתן עוד כוח למלחמת התרבויות שמתנהלת הלכה למעשה בימינו בין הקומוניזם המעוות, הצבוע, של סין כיום לבין חופש הביטוי וזכויות אדם שמיוצגות על ידי המערב. בנוסף, סין מהווה "אתגר" גלובלי רציני לארה"ב ולשאר מדינות המערב בהתחזקותה הצבאית והמדינית הממושכת ובניהול יחסי החוץ שלה, כשמטרתה להיעשות למעצמה מס 1 בעולם. אם תמשך המגמה הזאת לא מן הנמנע שיתגשם תסריט בלהות בנוסח נוסטרדמוס שבו הסינים, אמפריית רשע ענקית, חוברת למוקדי קנאות דתית מקומיים, למשל איראן, ומציידת אותם בנשק קטלני, כדי לסייע לה להשיג הגמוניה בעולם. יש לה לסין את כל הדרוש לכך: מסה אנושית הגדולה ביותר מפי ארבע מארה"ב, טכנולוגיה שמתקדמת גם בזכות ריגול תעשייתי ובטחוני חובק עולם, ומלמעלה מכוון הכל משטר חסר עכבות, שעבורו המטרה שהציב לעצמו מקדשת את האמצעים. מוטב לארה"ב להתעורר מרבצה בזמן, ולנקוט במדיניות שתווסת ותרסן את סין ככל שניתן.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמית עוז

.