אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ווילארד וויגאן וגן הפסלים הנעלם


ווילארד וויגאן מוכר בעולם כאומן הפסלים הזעירים ביותר עלי-אדמות. ממדי יצירותיו הם כל-כך קטנים, עד אשר בלתי נתפס להאמין שאדם יכול לפסלם. לעיתים, נדרשים מספר חודשים על-מנת לפסל יצירה שכזו. זאת מאחר שעבודתו של וויגאן על פסליו מתבצעת אך ורק במרווחי הזמן הנוצרים בין פעימות הלב. לצורך הכנת המיקרו-פסלים הללו הכרחית יכולת שליטה נדירה על מערכת העצבים, המושגת תוך כדי מדיטציה. אכן, נשמע כמו פרק בספר מדע בדיוני. אולם, לעיתים המציאות עולה על כל דמיון.

מרילין מונרו ניצבת על יהלום

פסל מיניאטורות נולדווילארד וויגאן, פסל המיניאטורות הנודע, נולד בבירמינגהם שבאנגליה בשנת 1957. וויגאן החל לפתח את מיומנות המיקרו-פיסול כבר מגיל בית-הספר היסודי, זאת לנוכח היותו לקוי למידה. בעקבות הדיסלקציה החמורה שלו, נתנו לו מוריו את ההרגשה שהוא קטן, נטול ערך, ולא יצמח ממנו דבר. וויגאן החליט להפוך את הקטנות מחולשה לעוצמה, ולהוכיח לסובבים אותו ש"מעט זה הרבה".

פסל המיניאטורות הנודע ווילארד וויגאן

כילד הוקסם וויגאן מעולמן של הנמלים, והוא נהג להתבונן בהן מהופנט במשך שעות. לכן, החליט לבנות עבורן בתים עשויים מעץ בלזה. אחר-כך החל לייצר עבור הנמלים רהיטים קטנים, ולבסוף אף החל להכין להן חפצים מזעריים, כדוגמת כלים ונעלים. כך נולדה בו האובססיה למזער את העולם שמסביבו.

אדם וחוה על חודו של עיפרון

פסליו של וויגאן מיוצרים באופן ייחודי, באמצעות שיטות אותן פיתח בכוחות עצמו במהלך השנים. על רבים מפסליו הוא עובד במשך חודשים ארוכים, כאשר לעיתים הוא אף נדרש לעמול על פסל שכזה 15 שעות עבודה יומיות, בתנאים של ריכוז כמעט בלתי אפשרי. צורת עבודתו של וויגאן עשויה להצביע על אישיות תימהונית למדי, בעלת נטייה להתבודד ולחיות בתוך בועה. אך מאידך, מדובר בדמות מרתקת, בעלת כושר ריכוז אדיר, ויכולות פיזיולוגיות נדירות. המיומנויות הללו הנמצאות על גבול הלא אנושי, הן ההופכות את יצירותיו של וויגאן לקסומות וממגנטות.

הנרי השמיני ונשותיו בתוך קוף המחט

וויגאן מפסל את המיקרו-מיניאטורות שלו בסטודיו מבודד ושקט. לצורך הפיסול המיקרוסקופי הוא נעזר באזמל כירורגי, שקצהו עשוי מיהלום. המיניאטורות מיוצרות מגרגירי חול, גבישי מלח, גרגירי אורז, וגבישי סוכר, המקובעים על ראש סיכה או בתוך קוף המחט. לפעמים הוא אף מפסל את דמויותיו על חודו של עיפרון גרפיט. פסליו מעוטרים לעיתים קרובות בחלקיקים עשויים סיבי נייר ועץ, אבקת יהלום, שברי זכוכית, סיבי פחמן, חוטי ניילון, סיבי שיער וחלקיקי אבק. בפסליו משובצים חומרים יקרים כדוגמת יהלומים, זהב ופלטינה. על הפסלים הוא מצייר באמצעות מכחול העשוי משערה בודדה הלקוחה מבעלי חיים שונים, תוך כדי כך שהוא נעזר לשם הציור במיקרוסקופ. עבור איורים עדינים במיוחד, הוא משתמש במכחול העשוי משערה הלקוחה מרגלי עכביש מת.

עולם המיקרו של ווילארד וויגאן

פסליו של וויגאן מגיעים לגודל של אלפיות המילימטר. בשל גודלם המזערי של יצירותיו, לכל אחת מהן צמוד מיקרוסקופ אופטי אישי. הדרך היחידה ההגיונית מבחינה הנדסית לייצור פסלים שכאילו היא באמצעות טכנולוגיות של חדר נקי, המקובלות בתעשיית המיקרו-אלקטרוניקה. בטכנולוגיות המתקדמות והיקרות הללו משתמשים לייצור רכיבי מחשב זעירים. אולם, האופן בו מייצר וויגאן את פסליו שונה לחלוטין משיטות הייצור המקובלות בתעשיית המיקרו-אלקטרוניקה. בחדר הנקי מיוצרים הרכיבים בשיטה של שכבות, באמצעים שהם בעיקרם כימיים ופיסיקליים, ורמת הדיוק שלהם גבוהה בהרבה מזו הנדרשת בפסליו של וויגאן. כמו כן, בחדר הנקי ניתן לחזור על תהליכים מספר רב של פעמים ולקבל רכיבים כמעט זהים לחלוטין. לעומת זאת, כל אחת מיצירותיו של וויגאן היא ייחודית ושונה מאחיותיה, ולכן לא נדרשת ממנו בביצועיו אותה רמת דיוק הנדרשת במהלך ייצורם של שבבי מחשב. כמו כן, בשונה מהעבודה בחדר הנקי, וויגאן מייצר את פסליו באמצעים מכניים גרידא.

הדרך היחידה להתבונן בעבודותיו של וויגאן היא מבעד לעדשות המיקרוסקופ.

הדרך שבה וויגאן מכין את פסליו מזכירה את מיומנות גופם של לוחם סמוראי ופקיר הודי, השולטים בגופם ללא עוררין, יותר מאשר את טכניקות העבודה בחדר הנקי. וויגאן פיתח במהלך השנים את מיומנותו להיכנס למצב מדיטציה בכדי להאטת את קצב לבו ונשימתו. עבודת המיקרו-פיסול שלו מבוצעת אך ורק בהפסקה שבין כל שתי פעימות לב, זאת בכדי למנוע רעידות ידיים בעת ביצוע מלאכתו. וויגאן מסוגל לטענתו להימנע מנשימה במהלך שלוש דקות רצופות של עבודה. הוא נוהג לעבוד בעיקר בליליות, זאת בכדי לבודד את עצמו מרעשי הסביבה ולאפשר את הריכוז הגבוה הנדרש ממנו במהלך הפיסול.

זאוס על גרגר חול

הייחודיות בפסליו של וויגאן היא בממדיהם הזעירים. אולם, הממדים הללו יוצרים גם תופעה של ריחוק וניכור. מבחינת הנושאים והרעיונות של עבודותיו, הרי אין בהם מקוריות רבה וסגנון אישי. הזיקה לעבודותיו נובעת מהממדים הזעירים ומהטכניקה המקורית להכנתם, אך לא מעבר לכך. למעשה, ניתן להתייחס לוויגאן כאל "שען של פסלים". מאחר שוויגאן פיסל מודל זעיר של האדם החושב, הרי זה בלתי נמנע להשוות בין המיניאטורה שלו לבין היצירה המקורית של אוגוסט רודן בממדים הטבעיים. כשניצבים מול פסליו של רודן מרגישים עוצמה, סערת רגשות ותשוקה מתפרצת. לעומת זאת פסליו של וויגאן אינם מדברים אל הרגש אלא אל ההיגיון.

האדם החושב על ראש הסיכה

מסתבר שלממדים ישנה השפעה עצומה על יכולתו של הצופה לחוות את היצירה. התבוננות ביצירה בעלת ממדים הניתנים לצפייה בעין בלתי מזוינת, מאפשרת הזדהות ואמפטיה עם היצירה. לעומת זאת, כאשר מתבוננים ביצירת אומנות מבעד למיקרוסקופ, נוצרת באופן בלתי נמנע תחושה של חוסר שייכות. למרות זאת בהחלט ניתן להצדיע לוויגאן על המיומנויות הטכניות אותן פיתח, ולכנותו בתואר "אלוף העולם הבלתי מעורער של הפסלים הזעירים ביותר".

הבית הקטן ביותר עלי אדמות שוכן על ראש סיכה וערכו נעמד ב-20 אלף פאונד.

וויגאן מפסל מודלים מיניאטוריים של כוכבי רוק וקולנוע, מבנים ארכיטקטוניים מוכרים, גיבורי ספרי אגדות, בעלי חיים, ומיני-מודלים של יצירות אומנות ידועות. בין יצירותיו הידועות של וויגאן ניתן למצוא את: האדם החושב על ראש הסיכה, זאוס על גרגר חול, וינסטון צ'רצ'יל, צ'ארלס דיקנס, מרילין מונרו על יהלום, שלגייה ושבעת הגמדים בתוך קוף המחט, פיטר פן וחברים על קצה קרס, הקוסם מארץ עוץ, פסל החירות בקוף המחט, הטיטאניק והקרחון, אלביס פרסלי על ראש סיכה, ברוס לי, הנרי השמיני ונשותיו בתוך קוף המחט, דוב הקוטב על גרגר סוכר, אדם וחוה על חודו של עיפרון, טיגריס בקוף המחט, שפרירית זהב על שפיץ, והבית הקטן ביותר בעולם.

 

שלגייה ושבעת הגמדים בתוך קוף המחט

פיטר פן וחברים על קצה קרס

דגם של פסל החירות בקוף המחט

אלביס פרסלי על ראש סיכה

טיגריס בקוף המחט

הטיטאניק והקרחון על הקצה

אין ספק, וויגאן הוא חידה גדולה ותופעה ייחודית בעולם האומנות. כיום נמכרות רוב יצירותיו בסכום נאה של למעלה מ- 15 אלף פאונד לפסל. במאי 2007 הוערך אוסף של 70 מיצירותיו בסכום של 11 מליון פאונד. אכן, ווילארד וויגאן מוכיח לכולנו ש"המעט יכול להכיל בתוכו הרבה". לקריאה נוספת:

.telegraph.co.uk/arts/main.jhtml?xml=/arts/2007/07/07/nosplit/banano107.xml

.bbc.co.uk/insideout/westmidlands/series6/micro_sculpture.shtml

abcnews.go.com/wn/story?id=3297372

news.bbc.co.uk/1/hi/england/west_midlands/6647855.stm

willard-wigan.com/

bbc.co.uk/birmingham/blast/2004/jonathan/willard_wigan/willard_wigan.shtml

.snopes.com/photos/arts/microscopic.asp

.artnewsblog.com/2007/07/lloyds-building-by-willard-wigan.htm

.artnewsblog.com/2007/06/worlds-smallest-sculpture-by-willard.htm

video.yahoo.com/video/play?vid=161155&fr

slideshare.net/sscholle/willard-wigan/

.antibet.ukonline.co.uk/tiny.htm

.thesun.co.uk/article/0,,2-2002240937,00.htm

.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.htm?in_article_id=408552&in_page_id=1770

ד"ר דנה אשכנזי הינה בעלת תואר דוקטור בהנדסה מכנית ועובדת מחקר בפקולטה להנדסה של אוניברסיטת תל-אביב. אשכנזי עוסקת במחקר, הוראה וכתיבה בתחום החומרים. בנוסף למדה במכון אבני לציור ולפיסול, והיא רואה באומנות אהבה ודרך-חיים.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דנה אשכנזי

.