אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ימי הדמגוגים - דו"ח העוני


כמדי שנה מפרסם המוסד לביטוח לאומי את 'דו"ח העוני'. כתמיד המספרים נוראים. כתמיד התקשורת מנפחת ליומיים ומשכיחה לשאר השנה. כתמיד זועקים הפוליטיקאים. כתמיד אנחנו חוזרים לימי הדמגוגים.

במזרח ירושלים חיים כ 230 אלף ערבים, נוכחים נפקדים בכלכלת ישראל. חלקם ארוג אל תוך הכלכלה והחברה הפלשתינית. בנסיבות הסכסוך בינינו לפלשתינים איננו רוצים את רובם בתוכנו משולבים במדינה. פלשתינים בהוויה ונתונים בדו"ח העוני הישראלי בתופעה המוזרה של ירושלים שחוברה לה יחדיו. שום מדיניות כלכלית אינה יכולה לשנות את המציאות הזו. רק החלטות פוליטיות נחרצות לחלק את ירושלים ולהחזיר לפלשתינים את רובה המזרחי או לקבלם לתוכנו כחלק מאיתנו.

בישראל ציבור חרדי עני גדול של כ 200 אלף נפש ש 'תורתו אומנותו'. ציבור רב כישרונות אלא שהפרנסה אינה בראש דאגותיו כלימוד התורה. כנגד התופעה החריגה הזו של ציבור שלם שרואה עצמו בחלקו, זכאי לחיות מעבודת זולתו, צברה 'שינוי' בבחירות 2003 15 מנדטים. גם לו היו לנו המשאבים הנדרשים הרי הפיתרון לסוגיה הזו אינו כלכלי. ההחלטה מה היקף הישיבות וכמות הלומדים שראוי למדינה לממן כמדינה יהודית היא חברתית פוליטית ואסור שתהיה פונקציה של מדיניות רווחה, שכר מינימום וגודל קצבאות הילדים.

כ 200 אלף בדווים חיים במרחבי הנגב. לפי נתוני המועצה לביטחון לאומי כ 77 אחוז מתושבי רהט חיים מקצבאות. הם מקיימים כלכלה מקבילה שאינה משולבת בכלכלת ישראל המודרנית ואורח חיים שמכשיל כל רווחה חברתית. למעשה מתקיימת בנגב ההתנגשות ההיסטורית הקבועה בין מרעה למזרע. עימות בין מדינת חוק במובנה המערבי לחברת נוודים שבטית במובנה המזרח תיכוני. גם המצרים בסיני בידם הקשה עוד לא מצאו כיצד לשלבם בחברה המצרית וודאי שהקושי של ישראל גדול פי כמה. אין בשום הזרמת כסף ממשלתית ובשום מדיניות רווחה כדי לפתור את הבעיה. ספק אם אפשר למצוא את האיזון של הכנסת הבדווים למעגלי, ההשכלה, היצירה, תכנון המשפחה והחיים הקבועים במסגרת החוק מבלי לפגוע בחברה, במסורת הבדווית ובכבודם כאנשים חופשיים. למי שיש את נוסחת הפלא שיצביע. בכל אופן מדיניות רווחה כלכלית במקרה הזה ערכה כקליפת השום.

מעל למיליון ערביי ישראל התופסים מקום נכבד בדו"ח העוני מוצאים בו את ההוכחה המוחלטת לקיפוח המתמשך של מדינת ישראל. למרות שתחומים רבים כמו תעסוקה אכן יש קיפוח הרי שבציבור הערבי עצמו יש מיעוט של נוצרים. הציבור הכי משכיל בישראל הסובל מכל צורות הקיפוח גם יחד. הנוצרים לא יכולים לעבוד בחברת חשמל או אל על כאחיהם הערבים המוסלמים. הם לא משרתים בשער הכניסה לישראליות, כוחות הביטחון, כדרוזים או צ'רקסים, הם נתונים להתקפות ופוגרומים אלימים מדי כמה שנים בגלל בדל שמועה כבמע'ר לפני שנה. נכסיהם הרוחניים מותקפים על ידי הרוב הסוני הערבי כמו המאבק על מסגד שיהאב א דין בנצרת ליד כנסיית הבשורה בשנים 1999-2002 . הם 'היהודים' של מדינת ישראל. למרות קיפוח מכל כיוון אפשרי כמיעוט בתוך מיעוט משגשגים הנוצרים כלכלית רחוקים מדו"ח העוני כצפון תל אביב. ללמדנו שהקיפוח, הגם שעובדתית הוא נכון בחלקו, הוא יותר תירוץ מסיבה והעוני יותר תוצר של צורת חיים משל מדיניות כלכלית. הרי גם באירופה, למרות מאמץ גדול ואמיתי של ממשלות היבשת, לא מצליחה האוכלוסייה הסונית להשתלב ולישר קו. בדיוק כמו שלצבא יש חלק בביטחון אבל לא נחלה כך גם למדיניות הכלכלית יש חלק בעוני אבל לא נחלה.

אין הדבר אומר שאין בכלל עוני בישראל , וודאי שיש כיסי עוני. יתכן שמדיניות כלכלית אחרת יכולה לסייע פה ושם בצמצום התופעה. אבל סיבות העוני לרוב נעוצים בתרבות ופוליטיקה ולא במדיניות רווחה.

מי שלא יכול להסתכל למציאות בעיניים ולהבין באמת את מורכבות בעיית העוני אל תאמינו לו שיש לו באמת פיתרון. סביר להניח שהוא טוב יותר בלמכור לוקשים.

על מה נדבר

( תשובה ל עדי מינץ – האשליה חוזרת או על מה נדבר עם החמאס )

יאסר ערפאת מעולם לא דיבר על ' שתי מדינות לשני עמים '. הוא דיבר רק על 'שתי מדינות החיות בשלום זו לצד זו'. מעולם לא הסכים להכיר בזכותם של היהודים למדינה משלהם כאן. את כוונתו זו ביטא בשפע ראיונות ונאומים גם לאחרי הסכם אוסלו מ- 1993. - "אנחנו באש"ף נרכז את כל המאמצים להעמקת הפילוג בחברה הישראלית. תוך חמש שנים יהיו בפלשתין 5 עד 7 מיליון מאחינו. בכוונתנו ליצור תנאים בהם חיי היהודים בפלשתין יהיו בלתי נסבלים" - אמר יאסר ערפאת בצורה גלויה ובוטה בנוכחות התקשורת לשגרירי אש"ף באירופה שהתכנסו בשטוקהולם ב- 12/02/1996 *. אם נוסיף שאש"ף לא ביטל מעולם באופן חוקי את האמנה הפלשתינית - מה ההבדל האסטרטגי הגדול בין אש"ף לחמאס מבחינת ישראל?

ההבדל הוא בעיקר כלפי החברה הפלשתינית עצמה פנימה: הלכה מול חילוניות, שחיתות מול אחריות חברתית, אחדות מוסלמית במזה"ת מול לאומנות מפוצלת. ביחס לישראל ההבדלים הם בטקטיקה. הבעיה להתיישב לשולחן מול ישראלים היא בעיקר קשה לעיכול לחמאס. שיתמודד עם הבעיה כרצונו .

עדי מינץ מניח שהפלשתינים לבדם מכתיבים את נושא המו"מ ולנו אין אלא לדון עמם. מותר, ואנחנו חייבים, לנהל את המגעים עם הפלשתינים על מה שמציק לנו. ירצו ישבו איתנו לא ירצו אז לא. לבד מהנושאים האסטרטגים הגדולים של פתרון הסכסוך יש הרי שפע של נושאים קטנים שמצריכים תיאום. תיירות לבית לחם, אספקת חשמל לעזה , גביית מכס בנמלים לסחורות המיועדות מן ואל הרשות הפלשתינית וכו'... העובדה שראש העיר בית לחם הגיע למשרתו בזכות החמאס מטילה לפתחו את האחריות האם הוא מפתח את התיירות לעירו או מחרים את בני שיחו הישראלים שמא יש בכך הכרה בקיום ישראל .

אל נהפוך דילמות פלשתיניות לבעיות שלנו. ירצו אנשי החמאס לדבר איתנו על שיתוף פעולה כלכלי או משטרתי בתחום המלחמה בסמים – נדבר. הרי החמאס שם לעצמו למטרה להילחם בפשיעה הפלשתינית על כל צורותיה. ירצו לדבר על השמדת ישראל - נשלח אותם הביתה, בין אם הם חמאס, פת"ח או כול שם אחר, עם תובנה שגם לנו יש תוכניות נחרצות להלחם ברוצים להשמידנו.

לסיכום, השאלה היא לא עם מי מדברים אלא על מה ומה סמכותו של בר שיחנו להתחייב ולעמוד בסיכומים. ראוי שנדבר עם הפלשתינים בכל נושא שיכולה לצמוח טובה לשני הצדדים .

* ( עיתון ' דאגן ' ( היום ) הנורבגי מ 16/02/1996 )

דילמות פלשתיניות .

שתי דילמות גורליות עומדות בפני החברה הפלשתינית שישראל, משום מה, החליטה להעמיס על עצמה. משל לא די לישראל בעיצוב החברה הישראלית היא רוצה גם לעצב את הפלשתינית.

הדילמה הפלשתינית הראשונה היא בין סמכות לאנרכיה - בין מובלעת משגשגת ופורחת דמוי הונג קונג לאנרכיה של כנופיות בעזה. מאז יצאנו מעזה מונחת הדילמה במלא חריפותה לפתחם של הפלשתינים. כל רובה מוברח מסיני, כל ק"ג חומר נפץ מזין בראש ובראשונה את האנרכיה הפלשתינית ומחמש שפע של חבורות רחוב חמושות המשתמשות בו בעיקר למאבקי הכוח ביניהם. אמנם יש בהברחת סוגים מסוימים של נשק לרצועה איום מוגבל לישראל אבל, בעיקר, איום ממשי על סיכויי פלשתין העצמאית ועל יכולת הפלשתינים לנהל את עצמם.

ניסיונות ישראל לבקר ולשלוט על הנעשה בעזה מבחוץ מעלה כמובן את השאלה האם באמת התכוונו להתנתק מעזה או רק לשנות הערכות ולהמשיך לנהל אותה מבחוץ באחריותנו. הניסיונות משפיעים רק בצורה מזערית על הפלשתינים ורק לרעה מפני שהם מטילים עלינו אחריות, אמנם חלקית, על התוצאות. חשבון הנפש הפלשתיני האמיתי נידחק בעזה לטובת אחדות השורה נגד ישראל.

כל תוצאה שהיא פרי תהליך פלשתיני פנימי עצמאי היא לטובת ישראל. באם תגבר דרך האנרכיה יאבדו הפלשתינים את שאריות האשראי הבין לאומית ויתנו הצדקה מלאה לישראל לעצב את זהותה, גבולותיה וביטחונה בצורה חד צדדית. באם יצליחו להתקדם בדרך הבניה, הפיתוח וגיבוש המרות הלאומית כי אז אפשר ובעתיד יהיה לנו שותף סמכותי למו"מ על סוג של הסדר.

הדילמה הפלשתינית השנייה היא בין מדינת הלכה מוסלמית השואבת מהאחים המוסלמים והג'יהאד העולמי לבין מדינה חילונית המעמידה את המדינה מעל לדת. ההכרעה בבחירות הקרובות ברשות היא רגע של אמת לחברה הפלשתינית. מי שיהיה בשלטון יצטרך להכריע בין מאבק מתמשך בישראל עם מחיר קשה לחברה הפלשתינית ולמעמדה הבין לאומי עד כדי התפוררותה לבין סוג של הסדר בהסכמה שקטה או גלויה. עדיף לישראל שההנהגה תייצג נאמנה ובסמכותיות את הפלשתינים אפילו הם חמאס מאשר הנהגה לא מייצגת 'נוחה' לנו אך פגומה בסמכותה מפני מראית העין של סיוע מצידנו. אין לנו מה להרוויח מהתערבות בבחירות הפלשתיניות. רק להפסיד. אין תקדים בכך שערביי מזרח ירושלים יצביעו בבחירות כפי שכבר עשו ב- 1996. ממילא הם נטולי אזרחות ישראלית. ממילא מצביעים בירושלים מעת לעת אזרחי מדינות עולם אחרות למדינותיהם. סערה רבה על לא דבר.

אם ברורה לנו מטרתנו, אם אנחנו נחושים לקיים כאן ' מדינה יהודית דמוקרטית', אם איננו מתכוונים לתלות את גורלנו בפלשתינים - למה אנחנו מתערבים בדילמות הפלשתיניות והופכים אותן לדילמות שלנו כאילו אין לנו די משלנו. ממילא החלטתם מחייבת רק אותם ולא אותנו.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דני רשף

.