אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ישראל אינה מסוגלת לפתור את בעיותיה של אפריקה


רבקה שפק ליסק's picture

ישראל הקטנה הנאבקת על הישרדותה אינה מסוגלת לפתור את בעיותיה של אפריקה

עורך הדין היילה מנגסטים נמלט מאריתריאה בשל התנגדותו למשטר בארצו. הוא הסתנן באופן בלתי חוקי לישראל. מיד עם בואו הוא החליט לארגן את בני עמו למאבק נגד ממשלת ישראל כדי לקבל מה שהוא מכנה "הזכויות שלנו".

המצב המדיני

ישראל היא מדינה קטנה, ששטחה קטן משטחה של מדינת ניו ג'רסי בארה"ב. ישראל נאבקת מזה למעלה מ- 60 שנה על הישרדותה כמדינה יהודית באזור ערבי עם רוב מוסלמי. ישראל נתונה להסתה מאורגנת מצד מדינות ערביות, מוסלמיות והרשות הפלסטינית, הפועלים להביא לחיסולה באמצעות תעמולה שיקרית. הם פועלים לדמוניזציה ודה- לגיטימציה של ישראל. ישראל עומדת בפני תקופה קשה בתולדותיה כאשר עליה להיאבק במערכת ההסתה המתנהלת נגדה.

המצב הביטחוני

כמו כן, בשל הקונפליקט הישראלי- פלסטיני נאלצת ישראל להקדיש חלק ניכר מתקציבה לביטחון . הירי הבלתי פוסק של ראקטות וטילים מעזה מאלץ את ישראל להשקיע סכומי כסף גדולים בפיתוח אמצעי הגנה נגד טילים ובמיגון הטנקים מפני האמצעים בידי החמאס. נוסף לכך, ישראל מאויימת מצפון ע"י סוריה, חיזבאללה ואירן הזוממים להשמידה. הצורך להתגונן בפני היכולת הצבאית של אירן ובנות בריתה מחייב את ישראל להוצאות גבוהות על תקציב הביטחון.

כתוצאה מכך המדינה מתקשה לטפל בשכבות החלשות. המצב הסוציו- כלכלי המצב הכלכלי במדינה הורע לאחרונה, בעקבות המצב בעולם. יש האטה במשק ועלייה באחוז המובטלים. עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עלה מספר המובטלים והוא מגיע ל- 209,000. מומחים לכלכלה מעריכם ששיעור האבטלה נמצא בעלייה ויגיע ל-8% ב- 2012, כלומר מספר המובטלים יגיע ל-250,000 .יתר על כן, בישראל יש כיום 110,000 ישראלים, שהם 3.7% מכוח העבודה הנאלצים להסתפק במשרות חלקיות ולעבוד תמורת שכר רעב.בעיית העוניבישראל יש גם בעיית עוני:ב- 2008 היו בישראל 418,000 משפחות עניות, שהן 1,631,100 נפשות ומתוכם 777,400 ילדים. העוני גדל בקצב הגדול ב- 2.77% מהגידול הטבעי של האוכלוסייה. ב- 2009 חלה הרעה במצב. ב2009 היו בישראל 435,000 משפחות עניות שהן 1,774,800 נפשות ומתוכן 850,000 ילדים. אחוז המשפחות העניות עלה מ- 23.7% ל- 25.0% ואחוז הילדים העניים עלה מ- 34.0% ל- 36.3% . קצב גידול העוני בקרב ילדים עלה לפי 5.7% מקצב גידול האוכלוסין.באירופה אחוז העוני בקרב ילדים אינו עולה על 12.6% . עפ"י הערכות המוסד לביטוח לאומי צפוי גידול משמעותי בממדי העוני בישראל ב- 2010 . המסורת היהודית קובעת ש "עניי עירך קודמים". ישראל צריכה להפנות משאבים לטיפול בשכבות החלשות בישראל ואין לה האמצעים הכספיים הדרושים לקליטת אלפי מהגרים מאפריקה.בעיות אפריקה חייבות להיפתר ע"י האו"םיש מדינות באפריקה בעלות משטרים מדכאים וגם המצב הסוציו- כלכלי באותן מדינות קשה. אין ספק שהאפריקנים סובלים מבחינה כלכלית ופוליטית בארצותיהם, ורוב אזרחי ישראל חשים אהדה למצבם של האפריקנים.מסיבה שאינה ברורה מעדיפים האפריקנים שחלקם מוסלמים וחלקם נוצרים להגר דווקא למדינת היהודים, תוך התעלמות מוחלטת מבעיותיה.

המהגרים הבלתי חוקיים חייבים להבין שישראל הקטנה, הנאבקת על הישרדותה איננה מסוגלת לפתור את בעיותיה של אפריקה ואת בעיותיהם של האפריקנים. בעיותיה של אפריקה הן באחריותו של ארגון האו"ם.האו"ם מטפל בפליטים הפלסטינים ובצאצאיהם כבר 4 דורות באמצעות אונר"א, מאז 1948 ועד היום.

על האו"ם לתת אותו יחס גם לתושבי אפריקה. הטיפול בהגירה בלתי חוקית במדינות אירופהמדינות אירופה החלו מזה כבר להיאבק נגד הצפתן במהגרים בלתי חוקיים ואף הוקמו מחנות בהם מוחזקים המהגרים הבלתי חוקיים. יש גם מדיניות של החזרת המהגרים הבלתי חוקיים לארצות מוצאם.ישראל איננה יוצאת דופן בהחלטתה לעצור את השטפון של מהגרים בלתי חוקיים מאפריקה ע"י סגירת הגבול עם מצרים והקמת מחנה. גישה בלתי- הוגנת עורך הדין מנגסטים בחר בדרך ההתנגדות הקלה. במקום להתארגן ולהיאבק בארצו אריתריאה למען שינוי המשטר ושיפור תנאיהם של התושבים, תוך סיכון עצמי מתוך נכונות להקריב עצמו למען עמו, הוא בחר לבוא לישראל באופן בלתי חוקי ולפתור את בעיותיו האישיות על חשבון עניי ישראל. התקציבים שישראל נאלצת להקציב לטיפול במהגרים הבלתי חוקיים בא על חשבון השכבות החלשות בישראל.עורך הדין מנגסטים אינו מוכן לסכן את חייו ועתידו כדי להיאבק בממשלת ארצו. הוא מעדיף להיאבק בממשלת ישראל במקום בממשלת אריתריאה משום שהוא יודע שישראל היא מדינה דמוקרטית. כאן הוא איננו מסכן את חייו.

הוא מקווה באמצעות הפגנות ועם לחץ ציבורי מצד ארגונים ישראליים החיים על פלנטה אחרת ומתעלמים מבעיותיה של ישראל, לכופף את ידה של ממשלת ישראל. ארגונים אלה מאשימים את תושבי שכונות העוני של דרום תל אביב בגזענות. על כך יאמר:המהגרים הבלתי חוקיים אינם מציפים את רמת אביב ג' או סביון או הרצליה פיתוח. הם מציפים את שכונות דרום תל אביב.נוכחותם יוצרת בעיות שהתושבים מתקשים להתמודד אתן. יתר על כן, המהגרים הבלתי חוקיים אינם מסכנים את מקורות הפרנסה של תושבי רמת אביב ג' או סביון או הרצליה פיתוח. הם מתחרים על מקומות עבודה עם תושבי השכונות בדרום. קל מאוד להיות "יפה נפש" כאשר הבעיה אינה נוגעת אישית. ומעל לכל, "עניי עירך קודמים". מדוע הארגונים הללו מעדיפים לדאוג לזרים ולא לאזרחי ישראל העניים הזקוקים לעזרה לא פחות.בארה"ב הייתה בעייה דומה, כאשר הליברלים דרשו לחוקק חוקי "אפלייה מתקנת" לטובת השחורים. בני המהגרים ממעמד הפועלים התנגדו ל"אפלייה מתקנת" לשחורים בטענה שהדבר יהיה על חשבונם. הליברלים קראו להם גזענים. קל להיות "יפה נפש" כאשר האדם אינו נושא בתוצאות של השקפותיו הליברליות. לסיכום,המהגרים הבלתי חוקיים חייבים להבין שישראל איננה מסוגלת לקלוט אותם ועליהם למצוא להם מדינה אחרת המסוגלת לעמוד בשטפון המהגרים אליה.

באפריקה יש מדינה הנקראת דרום- אפריקה שהיא גדולה באופן משמעותי מישראל ויש לה פוטנציאל כלכלי הטמון באוצרותיה הטבעיים. האם לא טבעי יותר לצפות מדרום אפריקה לפתור את בעיותיהם של האפריקנים? יתר על כן, המהגרים הבלתי חוקיים הם מוסלמים או נוצרים. יש הרבה מדינות מוסלמיות בעולם. יש גם הרבה מדינות נוצריות בעולם. יש מדינה יהודית אחת קטנה שנועדה מעצם הקמתה לשמש מקלט לעם נרדף. האנטישמיות בעולם נמצאת בקו עלייה וישראל חייבת לשמור על עצמה כמדינת מקלט לבני העם היהודי בעולם. האם יש הצדקה להסתנן למדינה היהודית הקטנה היחידה, לערער את הרכבה הדמוגרפי ולחסל את יעודה כעיר מקלט ליהודים?

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.