אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ה- JVP , ארגון יהודי- אמריקני, קטן אבל רעשני


רבקה שפק ליסק's picture

דגל ישראל-פלסטין

ה- jvp , ארגון יהודי- אמריקני, קטן אבל רעשני, הצטרף ל"מהרסיך ומחריבך" מבית, ומחליט עבורנו מה טוב בשבילנו יש לנו בישראל קבוצה שולית אך רעשנית, של יהודים- ישראלים, שכללי הדמוקרטיה טובים בעיניהם רק אם הם הדמוקרטורים. הם אינם מוכנים להפשיל שרוולים ולהאבק על דעותיהם במישור הפוליטי, ולנסות לשכנע את העם בציון בצדקת דרכם. הם מעדיפים לעקוף את ההליכים דמוקרטיים ולפעול בדרכים לא דמוקרטיות, ע"י דמוניזציה ודה – לגיטימציה של ישראל, בעולם, כדי לאכוף את דעתם.

כיצד הם עושים זאת? לאחרונה גילינו, לתדהמתנו, באתר האינטרנט שהם פרסמו רשימה שמית עם כתובות ושאר פרטים של 200 קצינים וחיילים שהשתתפו במבצע "עופרת יצוקה". ללא כל הליכים המקובלים בחוק במדינה דמוקרטית, הם קבעו שה- 200 הללו, מטובי בנינו, הם "פושעי מלחמה". אירגון "בצלם", שהמנכל"ית שלהם הכריזה לא מזמן שהיא בעד מדינה אחת, מספק לנו דו"חות חדשים לבקרים על "פשעי המלחמה" הישראליים. למותר לציין, שגם החומר שהם מביאים לא הובא למערכת המשפט ולא הוכחה מהימנותם.כדאי לזכור את דבריו של לא אחר מאשר השופט גולדסטון שהודה בראיון לאחד העיתונים שחוות הדעת של הוועדה שעמד בראשה לא הייתה "עומדת" במבחן משפטי.במלים אחרות, הדו"חות של ארגוני זכויות האם אינם עומדים בקריטריונים של מערכת משפט במדינה דמוקרטית.

יונתן ד. הלוי, החוקר ובודק את הנתונים ש"בצלם" מפרסמת, הוכיח לא פעם עפ"י ציטוט מקורות פלסטינים, שהנתונים אינם מדוייקים, אם לדבר בלשון המעטה. למשל השיח' יאסין ורנטיסי, שניים מראשי החמאס שחוסלו ע"י ישראל, הופיעו בדו"ח "בצלם" כקורבנות "אזרחיים"- לא לוחמים, של הכיבוש הישראלי. שהידים, שסיפור "גבורתם" פורסם בתקשורת הפלסטינית הופיעו אצל "בצלם" כאזרחים תמימים ( ראו, מאמרים של הלוי באתר "המרכז הירושלמי" או ב- http://www.rslissak.com ).אבל, אם לא די לנו בקומץ הישראלים שכמו רובספייר, המהפכן הצרפתי, וכמו סטאלין, הרודן הקומוניסטי, החליטו שהם יודעים יותר טוב מהעם מה טוב עבור העם ו"המטרה מקדשת את האמצעים", דהיינו גיליוטינה או גולגים והוצאות להורג במשפטים מבויימים, או, באמצעים מודרניים, התקשורת והאינטרנט, הרי צצה לפתע קבוצה קטנה של יהודים- אמריקנים שמאלנים והצטרפה למאבק. יהודים אלה, שאינם חיים כאן, ולא ישאו הם, בניהם ונכדיהם בתוצאות המדיניות שהם רוצים להכתיב לנו, החליטו לנהל תעמולה, בשיתוף עם ארגונים פלסטיניים, כדי לשכנע את ממשלת ארה"ב לאכוף על ישראל את הפיתרון העדיף בעיני קבוצה זו. ה-( jvp) jewish voice for peace נוסד ב- 1996 ויש לו 6 סניפים בארה"ב. הם מכריזים על עצמם שהם תנועת שמאל יהודית – אמריקאית, שמטרתה "לפעול למען שלום, צדק חברתי, שוויון, זכויות אדם, כיבוד החוק הבינלאומי ומדיניות חוץ אמריקנית הפועלת על פי ערכים אלה". לכאורה, הם בעלי גישה מאוזנת, המחפשת צדק לשני הצדדים. הם קוראים לסיום הסכסוך, לסיום הכיבוש ולהבטחת ביטחון והגדרה עצמית הן לישראלים והן לפלסטינים. למקרא המטרות של הארגון, גם אני הייתי מצטרפת. אני מזדהה הזדהות מלאה עם הערכים הללו ואני בעד 2 מדינות לשני עמים. אבל, בהמשך הצגת הדברים נחשפת האמת. בדיקה מעמיקה יותר של החומר שהם מפרסמים מגלה גישה חד- צדדית אנטי- ישראלית.

הם תומכים בכל הדרישות הפלסטיניות, ללא סייג:הם נגד הקמת הגדר, בעד הורדת כל ההתנחלויות, נגד מדיניות האפרטהייד הישראלית ונגד ההתקפות הישראליות על עזה. הם אף תומכים בסרבנות אידיאולוגית לשירות בצבא ובשטחי יו"ש. ועל מנת לקדם את המטרה לשמה הם התארגנו הם קוראים לממשל בארה"ב למנוע כל סיוע צבאי מישראל כל עוד נמשך הכיבוש. כמו כן, הם קוראים לחרם על חברות אמריקניות, כמו החברה האמריקנית המספקת לצה"ל ציוד כבד כמו דחפורים, בקריאה להפסקת העסקים עם ישראל.ומאחר שישראל מאשימה את חסידי התפישה הזאת בעולם באנטישמיות, הם מבליטים את זהותם היהודית כהוכחה שמדובר בהתנגדות למדיניות הישראלית ולא באנטישמיות. מוצא יהודי אינו מהווה, כידוע, כל הוכחה, שכן לא חסרים בעולם אנטישמים ממוצא יהודי. ההיסטוריה היהודית מלאה בתופעה זו.אין, בכל הפרסומים שלהם ולו מילה אחת של ביקורת על הפלסטינים. אין גם, כמובן, קריאה לממשל האמריקני, למשל, להפסיק העברת כספים ל"רשות הפלסטינית" כל עוד אינה מסכימה למו"מ ללא תנאים מוקדמים. בקיצור יש כאן מלחמת בני אור, הפלסטינים ותומכיהם, בבני חושך, מדינת ישראל ותומכיה.גישה "מאוזנת" לחלוטין. ומה בנוגע לעובדות בשטח? הם לא יתנו לעובדות לקלקל להם את האידיאולוגיה השמאלנית ואת האג'נדה, שתביא, ללא ספק, אם הם ובעלי בריתם ינצחו, לחסול מדינת היהודים והקמת פלסטין הגדולה מהים לירדן. והרי מספר עובדות:המידע המצורף הופיע בעיתון היהודי jewish journal בארה"ב:באוקטובר נערך משאל בגדה ובעזה על ידי חברה העורכת סקרים עבור ה- israel project, שהוא אירגון שלא למטרות רווח. המשאל נערך ע"י חברה שבסיסה בוושינגטון הבירה, .greenberg, quinian, rosner הסקר כלל 854 אנשים שרואיינו אישית בשפה הערבית בעזה ובגדה. לכאורה, תוצאות המשאל מעודדות: רוב הפלסטינים תומכים בפיתרון של שתי מדינות. אבל, כאן, מתגלה האמת, רק 30% מהתומכים בשתי מדינות חושבים שזה צריך להיות פיתרון קבוע. 60% תומכים בשתי מדינות כשלב זמני, והמטרה הסופית היא מדינה פלסטינית אחת. רק 10% מכירים בישראל כמולדת העם היהודי. במלים אחרות, ה"אמנה הפלסטינית", שלא בוטלה ע"י ערפאת חיה ונושמת. פיתרון 2 השלבים בעינו עומד. נקודת אור בסקר התגלתה כאשר נאמר להם שהקמת מוסדות פלסטיניים והסכם על גבולות כרוכים בהכרה בישראל כמדינה יהודית, 50% היו בעד. אבל, הסוקרים גילו סתירות וחוסר עקביות בתשובותיהם של הנשאלים, כאשר ניסחו את השאלות בצורה שונה. למשל 61% אמרו שהם תומכים בשיחות ישירות עם ישראל, אבל 58% הסכימו עם הקביעה ש"הגיע הזמן למאבק מזויין" ורק 36% אמרו שהם בעד עיסקה עם ישראל. כאשר הסוקרים אמרו למרואיינים שהסכם שלום עפ"י המיתווה של קלינטון בקמפ דויד ב- 2000 כולל חלוקת ירושלים וחילופי שטחים, התגובות היו פחות נלהבות ורק 29% תמכו בפיתרון זה.

מהו ההסבר לסתירות? לדעת הסוקרים יש לקחת בחשבון הבדלים תרבותיים. אבל, לא היה צורך לחכות למשאל הזה כדי לדעת מה חושבת המנהיגות הפלסטינית הנקראת "מתונה": עמותה בשם pmw , palestine media watch עוקבת באופן קבוע אחרי התבטאויות של מנהיגי הרשות הפלסטינית בתקשורת הפלסטינית בערבית, לא באנגלית, לצורכי גיוס תמיכה במערב. העמותה גם בודקת את סיפרי הלימוד ואת הנעשה במערכת החינוך הפלסטינית. בכל אלה, מתברר שההסתה, הדמוניזציה והדה – לגיטימציה של ישראל והיהודים נמשכים ללא הפסקה. (ראו האתר של העמותה ). יתר על כן, יש גם התבטאויות באנגלית שאינן מעידות על רצון אמיתי בדיאלוג והסכם עם ישראל. למשל,נביל שעת הצהיר שלעולם הם לא יכירו בישראל כמדינת העם היהודי. סעיד עריקאת אמר שאין עם יהודי, ויש רק דת יהודית ולדת לא נותנים מדינה. אפילו הנשיא המצרי חוסני מובראק הכריז שלא יכיר בישראל כמדינת העם היהודי.ולסיום, האם הרשות הפלסטינית באמת מתכוונת להגיע להסכם שלום עם ישראל אם נתניהו יקפיא שוב את הבנייה?ראשית כל, אבו מאזן אינו יכול לחתום על הסכם עם ישראל הכרוך בוויתור על "זכות השיבה" והכרזה על סיום הסכסוך מפני שהחמאס והג'יהאד האסלמי מתנגדים. החמאס מוכן להסכים למדינה בגבולות 1967 בתנאי שזה לא כולל את 2 המרכיבים הללו מפני שמטרתו היא חיסולה של ישראל, כפי שהוא מכריז בגלוי. אין לשכוח שבבחירות האחרונות, שנערכו ביוזמתו של נשיא ארה"ב ג'ורג' ו. בוש, קיבל החמאס רוב. לא יהיה זה מוגזם לומר, ששלטונו של אבו מאזן, ללא בחירות, מתאפשר בשל הפעילות השוטפת של צה"ל בגדה נגד אנשי החמאס. שנית, נציגי הרשות הפלסטינית מעולם לא ויתרו על "זכות השיבה". ערפאת דחה את הצעת קלינטון- ברק בקמפ דויד, בתמיכת אבו מאזן, מפני שהיא כללה ויתור על "זכות השיבה" ויישובם של הפליטים במדינה הפלסטינית. מאז 2000 אבו מאזן לא הודיע על שינוי דעתו בנדון. שלישית, הפלסטינים דחו 6 הזדמנויות לקבל מדינה, משום שמדובר היה במדינה לצידה של ישראל:ב- 1936/7- ועדת פיל ב- 1947 – החלטת האו"ם בין 1948 – 1967 , כאשר היו תחת שלטון ערבי.ב- 1967 – אחרי מלחמת 6 הימים, כאשר ראש ממשלת ישראל לוי אשכול, הציע "שטחים תמורת שלום" ונדחה ע"י 3 הלאווים של ועידת חרטום.ב- 2000 – בקמפ דויד, כאשר ערפאת דחה את הצעת קלינטון- ברק.ב- 2008/9 – כאשר אבו מאזן לא הגיב להצעתו הנדיבה (כהגדרתו של אבו מאזן עצמו ) של ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט. מסקנה, מתקבל הרושם שהרשות הפלסטינית אינה יכולה, אבל גם אינה רוצה להגיע להסכם עם ישראל, המחייב ויתורים. הם עצמם מאיימים כל הזמן שיפנו לאו"ם כדי שהאירגון יכיר במדינת פלסטין בגבולות 1967 מכיוון שכך הם לא ידרשו לוויתור כלשהו, להחרזה על סיום הסכסוך ולהכרה בישראל כמדינת העם היהודי.

ההבדל בין ערפאת לאבו מאזן אינו במטרות אלא בטקטיקה. בניגוד לערפאת, אבו מאזן מכריז שהוא נגד טרור ובעד מו"מ, אבל, מציב מכשול לקיומו של מו"מ ע"י הדרישה, שלא הייתה בעבר, להקפאה מוחלטת של הבנייה. גם כאן, כמו ברעיון של הנשיא בוש, הנשיא ברק אובמה העלה את רעיון ההקפאה ונתן לפלסטינים תירוץ מצויין לא להיכנס למו"מ.שני הרעיונות הללו של 2 נשיאים, רק מוכיחים עד כמה הממשל בוושינגטון אינו מבין את המציאות האמיתית במזרח התיכון.ראש הממשלה נתניהו יכול היה לחשוף את ההונאה של ערפאת כשחתם על הסכם אוסלו, והמשכה של ההונאה כיום, לו היה מחליף את הקואליציה הנוכחית בקואליציה עם קדימה והעבודה, והולך למו"מ אמיתי עם הצעה הוגנת לשני הצדדים, הכוללת פיתרון לנושא ההתנחלויות. חבל, שנתניהו עדיין אינו בשל לצעד זה, שהוא אינטרס ישראלי מובהק. אשמח להודות שהניתוח שלי מוטעה- אם אכן יתברר כך. נספח:מייסד ה- jvp מיטצל פליטניק היה חסיד התיאוריה שהאשכנזים הם כוזרים. ואין להם כל זכות בא"י. זוהי ההיסטוריה של היהודים במזרח התיכון- גירסת ה- jvp salsa.democracyinaction.org/o/301/images/jewsofthemidd leeast.pdf)הקהילה היהודית המאורגנת בארה"ב מתנגדת לפעילות של ה- jvp וארגונים יהודיים בעלי אג'נדה דומה. ה"ליגה נגד השמצה" פירסמה חוות דעת שלילית על 10 ארגונים, כולל ה- jvp :thejewishweek.com/news/international/adl_list_fuels_debate_over_whats_anti_israelהפגנה של תומכי ישראל נגד ה"קול היהודי למען שלום" ,jweekly.com/article/full/59973/pro-israel-activists-disrupt-jewish-voice-for-peace-meeting כתבה מאוניברסיטת ברנדיים נגד הארגון "קול יהודי לשלום"thebrandeishoot.com/articles/9149

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.