אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ועדת גולדסטון על עופרת יצוקה


רבקה שפק ליסק's picture

על החקירה של צה"ל בתגובה לדו"ח גולדסטון יהונתן. ד. הלוי, פרסם, לאחרונה, מאמר באתר "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה", שכותרתו: "בעקבות דו"ח ועדת גולדסטון על עופרת יצוקה: צה"ל משלים חקירות והחמאס דבק בזכאותו".

והרי עיקרי הדברים במאמר: כידוע, קבעה ועדת גולדסטון שעל שני הצדדים במבצע "עופרת יצוקה" לבדוק את הטענות שהובאו בדו"ח כלפיהם, לחקור ולדווח לוועדה על ממצאי החקירה תוך 6 חודשים. המועד האחרון להגשת הדוחו"ת הוא ה- 15 במרץ 2010 .צה"ל סיים, עפ"י המאמר, את חקירת 36 המקרים בהם הואשם ע"י ועדת גולדסטון בפגיעה באזרחים פלסטינים ללא הצדקה. בראש הוועדה שחקרה את 36 המקרים הללו עומד תא"ל (מיל) יובל חלמיש. יהונתן ד. הלוי מדווח שהוועדה של צה"ל מצאה שב- 30 מקרים מתוך ה- 36 , הטענות אינן מוצדקות, ואילו ב- 6 המקרים הנותרים הייתה פגיעה באזרחים כתוצאה של טעויות שנעשו במהלך הלחימה. ( הערה שלי: מן הראוי להזכיר שגם חיילים ישראליים נהרגו במבצע "עופרת יצוקה, בטעות, כאשר לא זוהו ע"י יחידה אחרת של צה"ל. במלחמת קדש ב- 1956 ירה טור אחד של טנקים ישראליים על טור אחר והיו הרוגים לא מעטים מטעות זאת.).הדו"ח של ועדת הבדיקה יועבר לאישור הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ויש לקוות שהוא יובא לידיעת הציבור (הערה שלי ). באשר לבדיקה שארגון החמאס חייב היה לבצע עפ"י הוראת הוועדה, כותב יהונתן ד.הלוי, שהחמאס כלל לא טרח לבצע חקירות ובדיקות.

גישת ארגון החמאס היא שרק ישראל הואשמה בפשעי מלחמה, ושדו"ח גולדסטון מנקה את החמאס מכל אשמה על שימוש באזרחים כמגן אנושי. כמו כן, קובעים דוברי החמאס, שדו"ח גולדסטון גם לא האשים את החמאס בירי טילים על אזרחים ישראליים, משום שהדו"ח אינו נוקב בשמו של החמאס בהקשר זה אלא משתמש במונח:קבוצות צבאיות. לדעת יהונתן ד. הלוי, טענת החמאס בנוגע לירי הטילים נכונה בהחלט. הוא מאשר שבסעיף הדן בירי הטילים אין איזכור של החמאס, אלא האשמים בירי הן "קבוצות פלסטיניות חמושות". הלוי מאשים את ועדת גולדסטון ביחס של איפה ואיפה. בעוד הוועדה מאשימה את שרשרת הפיקוד בצד הישראלי, מראש הממשלה ועד אחרון החיילים, נמנעה ועדת גולדסטון מלנקוט בדרך דומה כלפי שרשרת הפיקוד של החמאס. הלוי סיים את המאמר בהטלת אחריות על הוועדה על מתן רוח גבית לטרור. במאמר אחר עוסק יהונתן ד. הלוי בדו"ח של ארגון "בצלם" על הרוגי מבצע "עופרת יצוקה", מ-9 בספטמבר 2009 .

כותרת המאמר, שהופיע גם הוא באתר של ה"מרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה" היא:"עופרת יצוקה: הקטין הפלסטיני התמים של בצלם היה מחבל של הג'יהאד האסלמי".ואלה עיקרי הדברים במאמר:הדו"ח של ארגון "בצלם" הביא את הנתונים הבאים לגבי הרוגי מבצע "עופרת יצוקה":כוחות הביטחון הישראליים הרגו 1,387 פלסטינים:773 – לא השתתפו בלחימה. מספר זה כולל, בין השאר:320 קטינים מתחת לגיל 18 .109 נשים מגיל 18 ומעלה. 330 מההרוגים היו לוחמים 248 היו שוטרים מהמשטרה הפלסטינית שנהרגו בהפצצה אווירית על תחנות המשטרה .נתונים אלה עומדים בסתירה לנתונים שפירסם צה"ל. לדעת יהונתן ד. הלוי, הדוחו"ת של ארגון "בצלם" לוקים בד"כ במספר ליקויים:הימנעות מידע חיוני.אי דיוקים.טעויות.השמטת שמות של הרוגים. טענה זו הוכחה, לדעת הלוי, בפרסומים על הרוגי האינתיפדה.לדעת הלוי ליקויים דומים יש בדו"ח של "בצלם" על מבצע "עופרת יצוקה". הלוי מביא דוגמה לחקירה של ארגון "בצלם" לגבי אדהם נעים מוחמד עבד אל- מאלכ(מטייר ), בן 19 שנכלל ברשימת האזרחים הלא- לוחמים:עבד אל – מאלכ נפגע ב-4.1.09 ומת כעבור יום. ממצאי החקירה של "בצלם" לגבי הנער בן ה- 19 היו שכוחות צה"ל הרגו נער פלסטיני תמים שלא השתתף כלל בלחימה. הוא נכלל ברשימת ארגון "בצלם" של הקטינים שנהרגו במלחמה. אבל, יהונתן ד. הלוי מצא בביטאון של ארגון הג'האד האסלאמי, "אל- איסתקלאל" את סיפור מותו של הנער אל- מאלכ מוטייר. בעיתון נכתב שהנער נולד ב- 28.8.1993 בשכונת אל- איסרא בצפון- מערב העיר עזה. הובאו נתונים על השכלתו: הוא למד בבית הספר היסודי והתיכון אל- פאח'ורה. זהו בית ספר של ארגון האו"ם אונר"א, שבו לומדים הילדים ממחנה הפליטים ג'אבליה.

בשנת 2007 הוא הצטרף לארגון התלמידים והסטודנטים של הג'יהאד האסלמי "אל-ראביטה אל- איסלאמיה". עפ"י הדווח בעיתון הוא עבר אימונים צבאיים. בעיתון נכתב שהוא נורה למוות ע"י צלף של צה"ל בשעה שהיה עסוק בביצוע תצפית מגג בית המשפחה שלו. המשימה שהוטלה עליו הייתה לעקוב אחר תנועת כלי רכב משוריינים של צה"ל שנעו לעבר שכונת מגוריו. הלוי טוען במאמר שהדברים שנכתבו בביטאון הרשמי של ארגון הג'יהאד האיסלאמי נוגדים את הדיווח של ארגון "בצלם" לגבי נער זה. הלוי מונה את טענותיו נגד "בצלם" בעניין זה:א. הוא נכלל שלא בצדק ברשימת האזרחים הלא- לוחמים שנהרגו במבצע "עופרת יצוקה". המידע הנכון על הנער הופיע בביטאון רשמי של ארגון הג'יהאד האיסלאמי בו היה הנער, שהיה בוגר בן 19, חבר, וארגון "בצלם" לא בדק את פירסומי הג'יהאד האיסלאמי. ב. ארגוני הטרור משלבים נערים בלחימה. נער בן 19 הוא לוחם לכל דבר ועניין.ג. הנער ביצע את התצפית מעל גג בית משפחתו והפך את הבית ליעד לגיטימי לתקיפה. ד. ארגוני הטרור מגייסים ילדים ונערים, שהרי "אל- ראביטה אל- איסלאמיה" הוא ארגון של תלמידים וסטודנטים. התלמידים והסטודנטים עוברים אימונים צבאיים ומשתתפים באופן פעיל בלחימה. ה. הלוי מדגיש שהגיוס של התלמידים נעשה בבתי הספר של ארגון האו"ם אונר"א ברצועת עזה. מהי אחריותו של האו"ם ?הערה אישית: לא הייתי בעזה בעת מבצע "עופרת יצוקה" ואין לי מידע ממקור ראשון על מה שהתרחש שם. הציבור הישראלי קיבל מהתקשורת בכתב ובמדיה דיווח על ממצאי ארגון "בצלם" וועדת גולדסטון. כעת, צה"ל סיים את חקירתו והודה ב- 6 מקרים בהם נהרגו אזרחים בשוגג בשל טעויות בעת הלחימה, ודחה את הטענות בדבר 30 מקרים נוספים. לא נותר אלא לחכות לפרסום מימצאי הבדיקה של צה"ל, וכל אזרח יחליט לאור כל הנתונים..אבל, עד אז, הציבור זכאי לקבל גם דיווחים שונים מאלה של ועדת גולדסטון וארגון "בצלם". זהו הדיווח השני שלי על מחקריו של יהונתן ד. הלוי, שעסק בשיטות החקירה של ועדת גולדסטון. ניתן לקרוא אותו באימגו.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.