אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אובמה – כך לא נוהגים בבני ברית!


מכתב פתוח לנשיא ארצות הברית ברק חוסיין אובמה

אדוני הנכבד, נשיא ארצות הברית של אמריקה:

אני שולח אליך מכתב זה, ומאמין שתוכנו מקובל על הרוב המכריע של אזרחי מדינת ישראל, המדינה היהודית האחת והיחידה בעולם החופשי שאתה משמש היום כמנהיגו.

100 ימי החסד הראשונים שלך בתפקיד כבר חלפו, אך הרוח העולה מהבית הלבן נושאת עמה עננים קודרים. התנהגותך אדוני בימי החסד האלה כלפי מדינת ישראל לא ביטאה את מה שרצינו להאמין כידידות והבנה לצרכיי הקיום החיוניים ביותר שלה.

יועצך, שריך ופקידי הממשל שלך אדוני, שוקדים בימים אלה על הכנת תכתיב מסוכן ביותר, לא רק לכל אחד ואחד מאזרחי מדינת ישראל, אלא ליציבותו של המזרח התיכון כולו. לצערי פועלים שליחיך מתוך מקח טעות, שיצירת ציר אמריקני – איראני – סורי - פלסטיני יאפשר לך את קבלת תמיכתו של אחמדיניג'אד למלחמה נגד הטרור העולמי באפגניסטן ובפקיסטן.

עוד רוצים אתם להאמין אדוני הנשיא, שמדיניות זו של ברית עם ציר הרשע האיראני, הכוללת מתן בסיסי אספקה בשטחי אירן לצבא ארה"ב, תמנע פיגועי טרור סוריים-איראניים כנגד כוחות ארה"ב בעיראק ובמפרץ הפרסי עד לנסיגתכם המתוכננת בשנת 2010.

מדיניותך זו מובילה לא רק לחרדה של ישראל לקיומה, אלא לחרדה של מדינות ערביות מתונות במזרח התיכון.

זאת ועוד אדוני, מדיניותך אף גרמה למיטוט הברית בין טורקיה לישראל, תוך כך שאמריקה מאפשרת מכירת נשק והכנסת יועצים צבאיים טורקיים ללבנון, כולל עריכת תרגילים משותפים בין טורקי,ה שהיא מדינה חברה בנאט"ו לסוריה הטרוריסטית, המתנקשת במשטר המערבי המתון של לבנון.

צר לי לומר לך אדוני, אבל המדיניות שלך כלפי ציר הרשע הזה מזכירה לרבים מאיתנו את הימים האפלים ביותר של כניעת אירופה, אמריקה וחבר-הלאומים לציר הרשע הנאצי ובני בריתו האיטלקים והיפאנים בסוף שנות השלושים. מאוד מקווה אני אדוני, שיועציך לוקחים בחשבון הפוליטי הצר שלהם, גם אפשרות לפרל הרבור גרעיני שחלילה לו להתרחש במזרח התיכון.

מדיניות ארה"ב כלפי צפון קוריאה לא זו בלבד שלא מנעה את האיום הנשקף ממנה למדינות המזרח הרחוק, אלא שכל ההסכמים הנדיבים שנחתמו עמה בתקופת קודמך לתפקיד עם צפון קוריאה, הופרו בימים אלה על ידה, כשזו חידשה את הייצור הגרעיני, ופיתחה יכולת בליסטית בין יבשתית מרשימה, שהודגמה אך לפני זמן קצר בירי מעל שטחה של יפאן ואל עומק המרחב של האוקיאנוס השקט, שם, אחרי האי מידווי נמצאת הוואי שבריבונות ארצות הברית.

צר לי לקבוע אדוני, אך מוסר פוליטי כפול וצבוע הקים אז קול זעקה עולמי מתוזמר תקשורתית נגד צפון קוריאה, אך התעלם מזעקתה של ישראל כשאיראן ערכה ניסוי ביכולות שיגור דומות, שמסכנות לא רק את ישראל, אלא גם את אירופה ושכנותיה האחרות במזרח התיכון, אם לא מעבר לכך.

מן הידיעות ההולכות ומתבררות לנו אדוני הנשיא, יועציך הקרובים ובעצה אחת עם מזכירת המדינה ושר ההגנה שלך, מכינים ועידות תכתיב שבהן שליחיך המיוחדים יכפו על מדינת ישראל נסיגה כוללת משטחי יהודה ושומרון, ובמקביל נסיגה כוללת לקויי הארבעה ביוני 1967 ברמת הגולן. זאת ועוד אדוני, פורסם בריש גליי כי הנך מתנגד בתוקף לפעולות מנע של ישראל נגד תוכנית הגרעין האיראנית, תוך שהנך שולל את זכות ההגנה העצמית של ישראל מתוקף האמנות הבינלאומיות ובכללן אמנת האו"ם. ראשי המערכת הצבאית שלך אף הדליפו נתיבי טיסה אפשריים שבהן עשויה ישראל, לכאורה, לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים. הכך נוהגת בת ברית כאמריקה בידידתה הנאמנה, מדינת ישראל?

אך בזאת לא תמה מסכת הייסורים שפקידיך במשרד ההגנה ובסטייט דפרטמנט מאכילים את מדינת ישראל. הנה שמענו על איומים למנוע אספקת נשק ותמיכה צבאית שאנו מקבלים מכם בתוקף הסכמים בין מדינות המגדירות עצמן כבנות ברית.

כך, אדוני הנשיא, אסור לבת ברית גדולה לנהוג כלפי רעותה הקטנה?

אמת, גם הממשל הקודם של בוש ושרת המדינה רייס נהגו בישראל ובמיוחד בסוף תקופתם, מנהג של התנכרות והתעלמות מהאינטרסים הקיומיים של ישראל במישור הפלסטיני, הסורי והאיראני, תוך אזכור של דיונים שונים שלא מיצו עצמם עם אויבנו, כמחייבים אותנו, כאילו המדובר בתכתיב שמחובתה של ישראל לקבלו מפיכם.

מה היה אדוני מצפה ממדינות בנות ברית כבריטניה, קנדה וצרפת לו התנכרה אמריקה לאינטרסים שלהן, כגון בשאלת איי פולקלנד? בניסויי הגרעין הצרפתיים באוקיאנוס השקט? הסיוע קנדה לעריקי מלחמת וייטנאם?

האם הגודל הוא הקובע את היקף המוסר שלכם כלפי מדינת ישראל?

מדוע אדוני מצפה שנכנע לך בשאלות הקיומיות שלנו? בהקמת מדינת טרור חמאסית-איראנית ביהודה ושומרון, כשניסיון דומה ברצועת עזה מוכיח לנו את המציאות הקטלנית של ירי טילים ופצצות אל אזרחים שלווים. שאלת נסיגה מרמת הגולן בתנאים הסוריים היא לא רק הפרה של התחייבויות הנשיא פורד מ- 1964, שארה"ב לא תלחץ יותר על ישראל בנושא רמת הגולן, אלא כרוכה בה סוגיה של ביטחון לאומי מול טבעת הכיתור האיראנית והלבנונית סביב הגליל כולו. כיתור זה משמעו התססת ערביי הגליל ודרישה גוברת להיפרדות ולאירידנטה של ערביי ישראל בתהליך מודרג להכחדתנו כאומה חופשית.

לו אדוני היה בודק עם יועציו, עשוי היה לגלות שמעבר לסיסמה של "שתי מדינות לשני עמים", שעל פיה מנסים לכפות על ישראל להקים בשטח הקטן של יהודה ושומרון מדינת טרור נוספת, כבר קיים הסכם בינלאומי המכיר בריבונות העם היהודי של שטח זה - ושעליו חתום הקונגרס האמריקני [1] והוא מהווה חלק מהמשפט האמריקני.

אדוני הנשיא: ברצוני להזכיר לך בסיכום מכתבי, ימים אפלים בתולדות היחסים שבין אמריקה לישראל, הנאבקת על קיומה: ב-14 למאי 1948 תם המנדט הבריטי [2] והמדינה הקטנה שהוקמה הותקפה ללא כל התגרות על יד 7 מדינות ערביות שקטלו אחוז אחד מתושביה במלחמה זו. במאבק זה שבו התעלם האו"ם מחובתו לסייע למדינה נגד תוקפיה על פי סעיף 7 לאמנת האו"ם, אמריקה לא רק שלא נחלצה לסייע לישראל, אלא שהטילה אמברגו נשק על ישראל. בשנת 1956 כפתה ארצות הברית על ישראל נסיגה מסיני תוך שהיא מתחייבת במכתב חתום של נשיא ארה"ב לצאת לעזרתה של ישראל אם תותקף שוב משטחי סיני ומיצרי סיני יחסמו. במאי 1967 לאחר שמצרים שוב חסמה את מיצרי טיראן לאספקת נפט ולסחר ישראלי, פנה שר החוץ אבא אבן לנשיא ארה"ב לינדון ג'והנסון ודרש ממנו על סמך מכתב זה שארה"ב תפעיל את צי ארה"ב כדי לפרוץ את הבלוקאדה המצרית ונענה בתשובה הצינית והמתחמקת: "איננו מוצאים את העותק של המכתב המקורי".

כך נאלצה ישראל לפעול לבדה להגנתה העצמית, בודדה בעולם במלחמת ששת הימים, שבעקבותיה ובשנים הבאות אחריה, זכתה ארה"ב והעולם החופשי למידע מודיעיני וצבאי שלא יסולא בפז על ברית המועצות והגוש הסובייטי - כולל תורת הלחימה והטכנולוגיה של השמדת סוללות הטילים הסובייטיות במלחמת לבנון הראשונה.

זאת ועוד, בשעות הספורות שקדמו למלחמת יום הכיפורים, ניסתה ישראל ליצור קשר עם הממשל האמריקני ושר החוץ קיסיניג'ר בניסיון לעצור את המלחמה, אבל מערכת הטלפונים האמריקנית נותרה דוממת. רק מסר אחד הגיע לישראל – אל תתחילו לירות, כי תואשמו בתוקפנות. אלפי ישראלים קפחו חייהם בקרבות, ורק לאחר וויכוחים מרים נאות הממשל להעביר רכבת אספקה צבאית לישראל.

זכרנו אדוני את התנהגות הממשל בתקופת ההערכה מחדש כשאספקת נשק חוזית חתומה נעצרה בשל סירובו של ראש הממשלה יצחק רבין בשנת 1975 להיכנע לעוד תכתיב אמריקני בשאלת נסיגה נוספת בסיני ללא תמורה.

ושוב בשאלת הגרעין העיראקי של סדאם חוסיין בשנת 1981 עמד המנהיג הישראלי הדגול מנחם בגין בפני דילמה שבה נתניהו עומד היום. ארה"ב ראתה בסדאם בן ברית נגד האיראנים והתנגדה להתקפה של ישראל על הכור העיראקי. התוצאה הייתה אמברגו אמריקני על אספקת מטוסים שנקנו מארה"ב – בדיוק כמו שהנשיא דה גול נהג בישראל לאחר מלחמת ששת הימים.

והמציאות אדוני הנשיא, שוב טפחה על פניה של מדיניות החוץ של אמריקה בקיץ 1990 בעת פלישת עיראק לכווית. טוב יעשה אדוני אם יבדוק ברשומות הבית הלבן את דברי השבח של מנהיגי ארה"ב שהודו לישראל שבידי הרודן העיראקי לא נמצא נשק גרעיני בעת שהקואליציה של שוורצקופף תקפה את צבא עיראק.

יזכור נא אדוני את ההתנכרות של ארה"ב לאינטרסים ההגנתיים ואת לחצה על ראש הממשלה שמיר שלא להגיב באש על התוקפנות של ירי הטילים לעבר ישראל.

אדוני הנשיא: אנו עם קטן, למוד סבל, שואה ומלחמות אין קץ. במהלך שנותיי כלוחם בצבא הישראלי נטלתי חלק בחמש מערכות גדולות ואני יודע שהמערכה שעומדת לפנינו תהיה הגורלית מכולן לקיומנו. אנו לא נירתע ולא נכנע לשום תכתיב.

הרשה לי לומר לך זאת: ראש הממשלה ושרי החוץ והביטחון שלנו יקבלו את כל הגיבוי, ומכל העם היהודי במדינה ובתפוצות כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלנו.

אל תנסה לכפות עלינו מדיניות שכבר הוכחה ככושלת וכמסכנת את קיומנו.

יהודה שומרון ורמת הגולן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל בכל עתיד הנראה לעין. ישראל לא תתמקח ולא תנהל שום משא ומתן עם אויביה הנחרצים, כל עוד נשקף איום גרעיני איראני בברית של איראן עם ציר הרשע הסורי, חמאס וחיזבאללה בגיבוי הרשות הפלשתינאית המסרבת להכיר בישראל כמדינה יהודית.

אשמח אדוני לשמוע את תשובותיך למכתבי זה, יהיו קשות ככל שיהיו, אבל אנו, עם ישראל נישיר אליך מבט כנשיאו של העם האמריקני שהוא ידיד אמת של עם ישראל.

[1] ארצות-הברית אישרה את גבולות הבית הלאומי היהודי, ובכללם יהודה, שומרון ועזה, כאשר חתמה ב3- לדצמבר 1924 על אמנה עם בריטניה הגדולה ביחס למנדט; אמנה זו הוכרזה על-ידי הנשיא קלווין קולידג' ב- 5- לדצמבר 1925 כחלק מן המשפט של ארצות-הברית. גבולותיה של פלשתינה המנדטורית היו הגבולות שנקבעו קודם לכן באמנת הגבולות הצרפתית-בריטית מיום ה23- לדצמבר 1920 וכללו את כל "השטחים הכבושים" כביכול של יהודה שומרון וחבל עזה.

[2] הכיבוש הבריטי תם אבל ההסכם הבינלאומי על פיו ניתנה נאמנות זמנית לאימפריה הבריטית נותר תקף שריר וקיים מתקוף הכרזת אמנת האום 1945 של המשך קיום כל הסכמי המנדט השונים של תום מלחמת העולם הראשונה.\

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יוסי בלום הלוי

.