אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חופש המחאה


מרגע שהריבון - כנסת ישראל - קיבלה בחוק את תוכנית ההתנתקות יש רק דרך אחת להשיב את הגלגל אחורה: לקבל החלטה חדשה בכנסת ישראל המבטלת את החוק הקודם ומחליפה אותו בהחלטה חדשה. הוויכוח על תוכנית ההתנתקות כבר עבר מזמן את שאלת ההגינות והתקינות הדמוקרטית - שאלות שעליהן נצטרך לדון לקראת העתיד. הוויכוח כעת הוא לא על זכות המחאה ואפילו לא על ההתנתקות עצמה. הוויכוח כעת מתמקד כולו בשאלה מי הריבון בישראל.

מותר למחות ולדעתי זו גם חובתו של כל מתנגד התנתקות. לפעול למען סיכול ההחלטה, לא בכנסת אלא ברחוב, פרושה לקבוע בכוח ריבון חדש למדינת ישראל. לא כנסת ישראל על מגרעותיה הרבות הנבחרת על ידי כלל העם היא הריבונית אלא, לפי מתנגדי ההתנתקות, מועצת יש"ע במקרה הטוב, רבני יש"ע במקרה הגרוע ו'נוער הגבעות' במקרה האסוני.

אסור למשטרת ישראל לפגוע בזכות המחאה של כל המתנגדים להתנתקות. מותר אפילו לחסום ליום יומיים את הכניסה לירושלים בשם המחאה. באותה מידה אסור למשטרת ישראל לאפשר בכל דרך שהיא לקבוצה כל שהיא לסכל את החלטות ריבוניות של כנסת ישראל. החלטות שיתכן, אפילו, שהן לקויות ושנויות במחלוקת לדעת חלק גדול מאזרחי המדינה.

מלכתחילה הכריזו יוזמי 'צעדת ההתחברות' על כוונתם להפר חוק, להגיע בכוח לגוש קטיף ובכוח ההמונים הרבים, כמה עשרות אלפים, לסכל את תוכנית ההתנתקות. הדגש על המילה לסכל. רבים מרבני יש"ע, מבאי ההפגנה ומאלו שהפגינו קודם במחסום כיסופים קוראים בריש גלי לסירוב פקודה המוני כצעד נוסף לסיכול ההתנתקות. למעשה קריאה המונית לסיכול ריבונותה של מדינת ישראל. בצדק ניסתה המשטרה, מלכתחילה, למנוע את צעדת ההתחברות. אין משטרה בעולם שיכולה לאפשר באופן חוקי כנס שנועד לסכל בכוח החלטה ריבונית של המוסדות החוקיים במדינה.

'אריק קורע את העם' צועקות בהיסטריה נערות בנות 14 שטרם בשלו להבין את מורכבות החיים. כן, כל החלטה גורלית וקיומית לעתיד האומה חזקה עליה שתהיה שנויה במחלוקת, שתקרע את המחליטים ואת הציבור. אבל אסור לאף ממשלה בישראל להתחמק מאחריות בגלל גודל המחלוקת. חלק גדול מהבעיות העכשוויות הרי נובע מהחשש, בעבר, לקבל החלטות גורליות נוכח מחלוקת קשה בינינו.

הקרע בעם, גדול וקשה ככל שיהיה, ניתן לאיחוי. עדיין אנחנו מסוגלים, גם אחרי ההתנתקות, לפעול כעם אחד נוכח הקשיים הרבים שלפנינו, לבנות חזון חדש ומאחד. קביעת ריבונות חדשה בכוח, המסכלת את החלטות כנסת ישראל אינה ניתנת לאיחוי. זה עלול להיות סופה של מדינת ישראל לא רק כמדינה יהודית דמוקרטית אלא כמדינה בכלל. סופה גם של מדינת מתנגדי ההתנתקות.

פשרה לעתיד.

חמש פעמים הצביעה הכנסת באופן ישיר ועקיף על תוכנית ההתנתקות. חמש פעמים אישרה הכנסת ברוב מוצק וחד משמעי את תוכנית ההתנתקות. יש הרבה פגמים מוסריים בצורה שראש הממשלה הוביל את המהלך מתחילתו. אין שום פגם מוסרי או חוקי בהחלטות הכנסת לבצע את ההתנתקות.

במצב הנוכחי, לאחר החלטות הכנסת, ניסיון מכוון לסכל את ההחלטה בכוח, מחוץ לכנסת ולקביעת מייצג ריבונות חדש מעל לכנסת - כנסת יש"ע ורבני ישראל - הוא מתכון בדוק לאסון לאומי. קריאות לצבא ולחייליו לפתח שיפוט פוליטי עצמאי על החלטות הכנסת היא קריאה להקמת כת צבאית, לפיצול הצבא לפי דעות פוליטיות, דתיות ומוסריות ולסופנו כמדינה. במאבק של המתנחלים יש הרבה יותר ממחאה והרבה יותר ממרי - יש בו תהליך וקריאה לפרק ולפצל את המדינה. מתוך בורות עמוקה נשלפות דוגמאות כמרטין לותר קינג בארה"ב להצדקת תהליך הריסוק של החברה הישראלית. לאלו שלא מבינים את דרכו של מרטין לותר קינג, מנהיג השחורים בארה"ב, הוא לא הפר את הריבונות של ארה"ב ופעל בדיוק בהתאם לחוקה במקומות בהם נהגו מדינות לאמץ חוקים ומנהגים שסתרו את החוקה.

מדינת ישראל, אם חפצת קיום היא כמדינה אחת, לא יכולה כעת אלא לבצע בכל הכוח הנדרש והכאב שבצידו את התוכנית ויהיה עומק השבר ככל שיהיה מפני שחברה במשבר יכולה להשתקם - חברה בהתפרקות לא.

המשך המאבק לסיכול ההתנתקות סופה שתשכיח מאיתנו את טענותיהם הצודקות בחלקן של מתנגדי התוכנית. תשכיח את הדורסנות והפרת ההבטחות השיטתית של ראש הממשלה לבוחריו. תשכיח את העלבון שבדחיית תוצאות משאל העם הפנימי בליכוד שאין להן כל משמעות תחוקתית אבל יש להן משמעות מוסרית רבה. אלו הרואים במאבק לא ניסיון לסכל את הפינוי הנוכחי אלא הרתעה מפני הפינוי הבא חייבים לזכור: יתכן מאד שקיצוניות המאבק דווקא תרחיק אותם מהציבור הישראלי ואפילו ממתוני הימין ועלולה באותה המידה דווקא להכשיר את הפנוי הבא מבחינת קירחים מכאן ומכאן.

זו העת, בטרם פורענות, להגיע לפשרה שפניה לעתיד, המתבססת על כך שהחלטות גורליות המעצבות את אופי המדינה לעתיד לדורות, מהסוג שאף מדינה בעולם לא נדרשת עליהן, יתקבלו בהסכמה מורחבת יותר, מורכבת יותר ובתהליך תקין למופת.

הפשרה צריכה להתבסס על - א. התחייבות מתנגדי ההתנתקות ומנהיגיהם שלא לנסות ולסכל בכוח את החלטות הכנסת ולקבל עליהם את מרותה של כנסת ישראל כולל הימנעות מכל עידוד לסרבנות. המאבק כולו יתמקד במחאה ובהזדהות עם המפונים.

ב. ממשלת ישראל ומנהיגי המפלגות הציוניות יתחייבו לחוקק חוק שלהבא לא יפונו ישובים שעלו כחוק ( הדגש על המילה כחוק ) אלא במשאל עם . הרחבת החוק שכבר קיים האוסר לפנות ישובים בריבונות ישראל אלא במשאל עם.

קבלת הפשרה תיצור כללי משחק חדשים ומוגדרים ותמנע את השבר הגדול הצפוי . הפשרה הזו תיתן למתנגדי ההתנתקות כלי הוגן להתמודד על דעתם וחזונם בציבור הישראלי. היא גם תאלץ את אנשי השמאל תומכי ההתנתקות לשנס מותניים ולהיאבק ביתר מרץ ונחישות על חזונם הם. הפשרה תקבע במסמרות את מה שצריך להיות בפועל שהריבון העליון בישראל, מעל לכנסת, זה לא מועצת יש"ע ולא רבני הישיבות אלא כל עם ישראל בארצו.

אני קורא לכל החרדים לעתיד המדינה לפעול בכל דרך לקבלת הפשרה הזו, הפשרה לעתיד, ולפעול, עכשיו ומיד, בכל דרך וצורה ליישומה והגשמתה .

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דני רשף

.