אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דו שיח במצבי משבר


סוריה שרויה בשנים האחרונות במצב משבר מתמשך. חילופי דורות וחילופים פרסונאליים בהנהגה. התנהלותה הביאה אותה לעימותים עם ארה"ב, תורכיה, וישראל ואפילו עם העולם הערבי. ארה"ב הצליחה במהלך מבריק לסלק אותה מלבנון. מלחמת לבנון השנייה עם ישראל הביאה לסיכוי סביר לפריסת כוחות בי"ל על גבולה עם לבנון. לפני כחמש שנים הביאה על עצמה כמעט כליה, כאשר צבא תורכיה נערך לתקיפה על גבול סוריה ואלמלא התקפלותה, ייתכן והיום הייתה תחת כיבוש תורכי, כמו בתקופת האימפריה העות'מאנית. סוריה שרויה בבידוד ומוחזקת כמוקצה מחמת מיאוס הן במחנה הערבי, והן בעולם המערבי. התחברותה עם המשטר האיראני השיעי, נגד העולם הערבי הסוני המתון, דחק אותה לפינה, דומה שסעודיה ומצרים יחככו כפיים בהנאה אם נשכיב את סוריה על הקרשים. מה צריכה לעשות סוריה כדי להתניע תהליך מדיני?

מקבלי ההחלטות בסוריה עשויים להתפתות לתקוף את ישראל בזמן הקרוב, מתוך הנחה הגיונית מבחינתם, שעימות מוגבל עם ישראל המבוסס על שחזור מודוס המלחמה האחרונה שאך זה עתה הסתיימה בין ישראל והדיביזיה המערבית של איראן - החיזבאללא, עשוי להוביל לשינוי בסטאטוס קוו ברמת הגולן. שינוי שעשוי להוביל לחידוש שיחות השלום, שיסתיימו כך הם מקווים בהחזרת רמת הגולן לידיהם. במשקפיים סוריות די בירי עשרה טילים לעורף הישראלי, כדי להוציא את סוגיית רמת הגולן מקיפאון.

לצורך כפיית חידוש המשא ומתן עם ישראל בתנאי פתיחה טובים, סוריה, אינה צריכה להכריע את מדינת ישראל, די לה בפגיעה בדימויה בעיני עצמה ובעיני בעלות בריתה כמעצמה אזורית. לסוריה די בפגיעה מוגבלת בעורף הישראלי, לא צריך לכבוש את הגליל, די בערעור המוראל של תושביו, לא צריך להחריב עיר שלמה די בפגיעה במתקן אסטרטגי אחד שעלול לשבש את החיים במדינה שלמה. ירידה או עליה של 200 מגה-וואט בצריכת החשמל עושה את ההבדל בין כוננות מחסור לשגרה שוטפת בחברת החשמל. צא וחשב מה יכולה להיות עוצמת הפגיעה בשגרת העורף אם יפגע כושר ייצור החשמל בישראל בהיקף של 1000 או 2000 מגה וואט. חיינו הטובים יהפכו להרצאת מבוא על ייסורי החיים בגיהינום.

המושג ניצחון בעידן הסי. אן. אן, אינו קשור לתבחינים אובייקטיביים ולכן גם מי שהובס יכול לטעון לניצחון. כל ראיה מצולמת המתעדת פגיעה באויב, יכולה לבסס הוכחה לפרשנות על ניצחון. גם פגיעה קלושה בעורף האויב הוא ניצחון. בלא להכניע את מדינת ישראל, בלא לכבוש ולו מטר מרובע אחד מאדמתה, למרות שהחיזבללא התחנן להפסקת אש - על פי הגדרתו החדשה של המושג ניצחון – די בכמה תמונות של הרס כדי שסוריה תוכל לייצר נרטיב של ניצחון. גם אם ישראל נשארה בתום מעשי האיבה עם כל יכולותיה הצבאיות, הכלכליות והמדעיות, איתנה ומוכנה למלחמה נוספת עם מספר מדינות בו זמנית. ביקום הסי-אנ-אני זה לא משנה כלל מי נותר באפיסת כוחות ומי במלוא אונו בתום מעשי האיבה! ביקום הסי-אנ-אני זו אינה שאלה שאמורה להיות בסיס לבחינה מי ניצח ומי הובס. הביטוי הויזואלי למצב המגוחך הזה, זו כרזת הענק ברובע דאחיה, שעליה כתוב "ניצחון אלוהי" על רקע בניינים הרוסים עד היסוד כמו לאחר רעידת אדמה. אם אפשר להביס כך את אלוהי החיזבללא, אז כנראה שאלוהי החיזבללא סובל מאלצהיימר.

בנסיבות של היום גם "ניצחון סי-אנ-אני" עלוב המבוסס על כמה צילומי הרס, עלול להשמט לראשי השלטון העאלאווי מבין הידיים, אם לא יתקפו את ישראל בשנתיים הקרובות, לפני שישראל תפתח נשק אנטי רקטי על בסיס קרן לייזר.

אם בזמן הקרוב ישראל תצליח להעמיד מערכת הגנה אנטי רקטית מבצעית, כל ההשקעה הכספית בעשור האחרון בתחום הרקטי המסתכמת לפי הערכות מומחים בשלושה מיליארד דולר, תרד לטמיון. הארסנל הרקטי הסורי מגוון הן מבחינת ארצות ייצורו והן מבחינת טווחי הטילים. בידי סוריה מגוון רחב של טילים מייצור, רוסי, איראני, ועצמי. אם לדיביזיה המערבית של איראן הקרויה החיזבללא היו להערכת מומחים ישראלים כ 12 אלף טילים מסוגים שונים, צא וחשוב כמה טילים יש לסוריה 20 אלף, 30 אלף?

סוריה מבינה היטב, שפיתוח מערכת הגנה רקטית מבצעית על ידי ישראל, תאלץ אותה להיכנס למרוץ חימוש מחודש מול ישראל, מרוץ שלא תוכל לעמוד בו בלא להתרושש מבחינה כלכלית. תוכנית מלחמת הכוכבים הובילה למרוץ חימוש בין ארה"ב וברה"מ שהסתיים בהתפרקות ברה"מ. יש לקוות שתרחיש דומה יקרה בין ישראל לסוריה, אך אם נניח את התקווה בצד ונעריך סבירויות לתרחישים שונים בצורה מפוכחת, אזי סביר יותר שסוריה תתפתה לתקוף את ישראל בזמן הקרוב! היתרון הקוניוקטוראלי המדומה שיש בידי סוריה היום עלול להשמט מידה - מנקודת ראותה במידה וישראל תצטייד בנשק הגנה אמין ויעיל נגד מתקפת טילים, לכן הפיתוי לבצע מהלך צבאי מוגבל שיצמח מתוך תקרית גבול מקומית, שיגרור את ישראל לתגובת עונשין שתהפוך בתוך כמה שעות למלחמה מוגבלת הוא רב.

בעידן הסי. א. אן, סוריה לא צריכה ליותר מזה כדי להאמין בניצחונה ולהצליח לשכנע את הציבור הסורי באמיתות טענתה לניצחון. סוריה לא צריכה ליותר מכמה בתים הרוסים ביישוב ישראלי וכמה אזרחים ישראלים בוכים מצולמים יפה, כדי להכריז על ניצחון. על סרט צילום באורך 30 שניות בטלביזיה הישראלית של הרס בעיר ישראלית אפשר לבנות נרטיב של ניצחון ולפתח אתוס של ניצחון על ישראל שילמד בשיעורי ההיסטוריה בבתי הספר של סוריה מאות שנים. בדומה למוזיאון המצרי בקהיר המנציח את "הניצחון" המצרי על ישראל במלחמת יום כיפור. העובדות האסטרטגיות אינן משנות, מה שחשוב היא הפרשנות הניתנת להם. הסרטים המתעדים את חציית התעלה וכיבוש קו המאחזים הישראלי הם תחליף מעולה לניצחון. די בכמה סרטים כאלה ועוד כמה פרטי שלל. על זה אפשר לבנות סיפור על ניצחון מזהיר, לעובדה שצה"ל הגיע לכדי מרחק של 101 ק"מ מקהיר ולעמדות איום ממשי על בירת מצרים, בעוד שהגיס המצרי הקרוב ביותר היה במרחק שש מאות קילומטרים מירושלים ועוד סליחה שכחנו לומר זאת, במצב מכותר – את זה מוזיאון המלחמה המפואר בקהיר יכול להרשות לעצמו להצניע, כי יש לו סרטי צילום! של שבויים ישראלים!

כדי לצנן את זחיחות הדעת של האליטה הסורית ולמנוע פתיחה במעשי איבה מצד סוריה, ישראל יכולה להודיע שוב ושוב קבל עולם,שהיא שואפת לשלום הוגן ובר קיימא עם כל שכנותיה ועם סוריה בכללן. תמורת שלום מלא תהא מוכנה לסגת מרמת הגולן. לצד הבעת נכונות עקרונית לשלום, חשוב להבהיר כוונות לגבי תרחישי מלחמה אפשריים. אומנות האיום היא חלק בלתי נפרד מהמדיניות בשיח במצבי קונפליקט.

כדי לנטרל תרחיש מדומיין או תקווה מופרכת על ידי אסטרטגים סורים להתכתשות קצרת זמן שתסתיים בהפסקת אש מהירה, מתוך תקווה לזכות ב"ניצחון סי אנ אני" וגם ולחמוק מהרס תשתיות נרחב בסוריה - ראוי להבהיר לסוריה,שאין חיה כזו!

מי שמתחיל עם ישראל יודע מתי הוא התחיל, אבל אינו יודע מתי ישראל תואיל בטובה לסיים ולכבות את מכונת ההרס הקטלנית שלה. זו נקודה קריטית בכל מפרט הבהרת כוונותפומבי.

ראוי להבהיר, שכל פתיחה במעשי איבה מצד סוריה תגרור תקיפה מסיבית של כפרים עאלווים בצפון סוריה, שמהווים את בסיס הכוח של המשטר העאלאווי בדמשק. אין צורך לבזבז תחמושת על כל גשר ועל כל נמל. איום מפורש על המרכזים העירוניים העאלאווים בלטקיה וטורטוס, הוא הרבה יותר אפקטיבי מאשר הרס תשתיות כולל, שעשוי לפגוע באוכלוסיה מוסלמית סונית העוינת את משטר המיעוט העאלאווי.

ברור שהבהרת כוונות אפקטיבית יותר כאשר זומושמעת בשפת הממוען, לכן את סט ההבהרות הזה ראוי להשמיע בערבית דווקא, לא חסרים גורמים בכירים דוברי ערבית, כמו השר יעקב עזרא או ראש השב"כ שיכולו להביע את רצון של ישראל בשלום כולל עם סוריה לצד האיום שישראל נמנעה מהרס תשתיות ייצור האנרגיה של לבנון, כי לבנון אינה אויב של ישראל, אך אם צבא סוריה יתקוף את העורף הישראלי, כל רשת ייצור האנרגיה בסוריה ומאגרי הדלק שלה יושמדו.הבהרות אלו, ומעין אלו יש בהן ויהא בהן כדי להרתיע: הן אנשים זחוחי דעת והן אנשים חסרי דעת. איומים אינם תחליף למוכנות למלחמה אלא רובד נוסף שאמור לייצר מצב נפשי, אצל מושא האיום הרצוי למאיים. אנו צריכים שנתיים שקטות כדי להתחמש בנשק המתאים ולהתגבר את האיום הרקטי, במטרה להגיע בסופו של דבר, למשא ומתן עם סוריה מתוך עמדת עצמה ויכולת מיקוח משופרת שתאפשר השגת שלום בר קיימא גם עם סוריה. תמורת נסיגה משמעותית או כמעט מלאה מרמת הגולן.

בסופו של דבר,הסטאטוס קוו לא יוכל להימשך לעד, וגם מוכנות למלחמה לא תוכל למנוע את קריסת השקט בגבול עם סוריה לעולמי עד. לא תהיה לנו ברירה אלא להחזיר תמורת שלום מלא גם את רמת הגולן.

יולי 2006

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.